Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30 dnů od pátku 4. března, následně Sněmovna odsouhlasila prodloužení do úterý 31. května. Vládní představitelé už dříve zdůrazňovali, že nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi neomezuje české obyvatele. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu novinářům řekl, že prodloužení o 30 dnů věcnou podstatu má, o delší lhůtu žádat nechce.

"Bylo se mnou jednáno, že by příští týden měla být mimořádná schůze na toto téma. Chceme znát důvody, protože nouzový stav byl na naprosto bezprecedentních 58 dní," řekla Schillerová. Až poté, co kabinet sdělí důvody, se ANO rozhodne, jak bude případně ve Sněmovně hlasovat.

Podle Rakušana je nouzový stav důležitý zejména kvůli ubytovávání uprchlíků. "Řada ubytování, kde v současné době uprchlíci jsou, neodpovídá normám, za jakých za normálních okolností ubytováváme lidi. Ty nemovitosti jsou mnohokrát adaptované a v podstatě bez nějakých kolaudací a podobně. My tento typ nouzového ubytování zatím potřebujeme," řekl ve středu vicepremiér.

Česká republika dosud vydala lidem, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí, 338.830 víz dočasné ochrany. Cizinecké policii se za zhruba tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 235.550 běženců. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen. Úřady zatím nemají informace o tom, kolik uprchlíků zůstává na českém území. Někteří se vracejí na Ukrajinu, nebo se přesouvají do dalších zemí.