reklama

Návrh dnes ve Sněmovně novinářům představili předseda ODS Petr Fiala a nedávno nově zvolený šéf Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil.

Podle Fialy tak ODS postupuje, aby zajistila ochranu ústavních institucí v době, kdy prezident Miloš Zeman ústavu různě interpretuje a vláda hnutí ANO a ČSSD podporovaná komunisty nehájí zájmy země. "Jsme svědky pokusů ovlivňovat důležité instituce, lidé mají obavy o kvalitu právního státu," uvedl Fiala.

Změny u klíčových institucí, které ústava vyjmenovává, by podle něj v zájmu demokracie měly podléhat sválení obou parlamentních komor. Jednalo by se například o Českou národní banku, Nejvyšší kontrolní úřad, ale například i kraje a obce.

"Není to zákon účelový. Bude komplikací pro každou vládu, pokud by chtěla upravit fungování institucí," uvedl Fiala. Vystrčil doplnil,že senátní komise pro ústavu o změně 40. článku diskutuje dlouhodobě. Nyní ale se změnou přichází klub sněmovní. Očekává, že v Senátu bude novela přijata kladně. Na ústavních změnách se musí Sněmovna a Senát shodnout. Získat musí změna nejméně tři pětiny zákonodárců obou parlamentních komor.

Loading...

5 komentářů (Poslední 05.03. 09:53) Napište svůj názor

reklama