reklama

"Senátorky a senátoři schválili návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů, tzv. konsolidační balíček, ve znění postoupeném Sněmovnou," uvedla horní parlamentní komora na síti X. Pro schválení bylo 53 senátorů, proti jich hlasovalo jen 10.

Rozhodnutí Senátu ocenil premiér Petr Fiala (ODS). Ozdravný balíček označil za jeden z nejdůležitějších zákonů v probíhajícím volebním období, napsal.

Poslanecká sněmovna schválila soubor úsporných opatření v polovině října. Pro schválení balíčku bylo 108 poslanců, k zástupcům koaličních stran se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák, který byl ve volbách zvolen na kandidátce hnutí ANO. Proti byli jeho někdejší spolustraníci a jejich opoziční kolegové z SPD. Nyní dostane předlohu k podpisu prezident.

Podle ministerstva financí se navrhovaná opatření nejvíce dotknou národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.

Konsolidační balíček nyní poputuje do Senátu, v případě schválení ho ještě musí podepsat prezident Petr Pavel. Změny mají ve většině případů být účinné od příštího roku.