reklama

Vláda na svém dnešním prvním jednání podle Síkely formálně potvrdila ustanovení pracovní skupiny, která bude mít za úkol zavedení opatření, jež sníží dopady rostoucích cen energií. Spolu s ním jsou členy skupiny ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ve středu by skupina podle Síkely měla první opatření předložit vládě.

"Přes všechny problémy nesmíme zapomenout na předsednictví v Radě Evropské unie, které považuji za výjimečnou příležitost k prosazení našich zájmů," uvedl dále Síkela. Pomoci chce k vyjednávání co nejlepších podmínek v rámci konečného znění tzv. evropské zelené dohody. Je to podle něj neopakovatelná příležitost k modernizaci českého průmyslu a energetiky. Už dříve uvedl, že chce usilovat o vyšší energetickou soběstačnost ČR.

Podle Síkely je také třeba více podporovat podnikání a export. V České republice by podle něj mělo vznikat více výrob s finální produkcí a služeb s vyšší a vysokou přidanou hodnotou jako podmínka růstu hrubého domácího produktu a životní úrovně.

V příštích měsících a možná týdnech podle Síkely ještě mnoho nových výzev, které bude třeba řešit, přibude. "Proto jsem se snažil v posledních dnech a týdnech se maximálně připravit na převzetí tohoto resortu, protože věřím, že když se dáme okamžitě do práce a když se té práci budeme věnovat maximálně, že všechny ty výzvy nejen zvládneme, ale že z nich vyjdeme ještě silnější, než jsme dnes," dodal.

Síkela byl pro dnešek posledním ministrem uvedeným do úřadu. S uváděním do ministerských funkcí bude premiér Fiala pokračovat v sobotu.