Jozef Síkela

Jozef Síkela

Síkela: Česko by mělo od uhlí odejít do roku 2033

Domov

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Jozef Síkela

Síkela chce, aby dodavatelé energií zveřejňovali skutečné ceny

Domov

Kontroverze kolem statistik Eurostatu o nebývalém růstu cen energií v Česku jsou nadále velkým tématem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost sdělovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům.

Jozef Síkela

Domov

Vláda schválila pravidla podpory velkých firem kvůli cenám energií

Vláda dnes schválila pravidla podpory pro velké firmy zasažené vysokými cenami energií. Bude se na ně vztahovat stejný cenový strop jako na domácnosti a podniky, maximálně ale budou moct ušetřit od 48 milionů korun do 3,6 miliardy korun podle oboru podnikání, energetické náročnosti a ziskovosti podniku. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Jozef Síkela

Vláda přijala práva obcí v řízeních k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu

Domov

Vláda dnes schválila návrh zákona o řízeních o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Upravuje práva a lhůty dotčených obcí v jednotlivých řízeních. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj návrh práva obcí oproti minulosti rozšiřuje, obce ho však dlouhodobě kritizují.

Ilustrační fotografie.

Země EU se shodly na nouzovém omezení cen plynu, pokud překročí 180 eur za MWh

Svět

Země Evropské unie omezí ceny plynu v případě jejich výrazného růstu. Shodly se na tom dnes v Bruselu po mnoha týdnech vyjednávání pod taktovkou českého předsednictví EU. Rusko, jehož útok na Ukrajinu vedl k prudkému růstu cen energetických surovin, dohodu sedmadvacítky tvrdě kritizovalo. Je podle něj nepřijatelná.

Jozef Síkela

Země EU podle Síkely patrně schválí omezení cen plynu, zřejmě ale ne jednomyslně

Domov

Země Evropské unie by se dnes měly dohodnout na podmínkách nouzového omezení cen plynu, na němž pracovaly několik měsíců. Dosažení jednomyslné podpory však patrně nebude reálné a české předsednictví se pro dlouho dojednávaný kompromis pokusí získat potřebnou většinu hlasů. Před začátkem jednání ministrů energetiky členských zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela. Eurokomisařka Kadri Simsonová prohlásila, že dohoda je na dosah.

Ilustrační fotografie.

Domov

Síkela: Kvůli ochlazení klesly zásoby plynu, dříve nastřádaná úspora ale zůstává

Kvůli ochlazení počasí v posledních dnech se nyní čerpá ze zásobníků zhruba stejně zemního plynu jako v minulých letech, zásoby tak klesly. Daří se ale držet dříve nastřádanou úsporu ve spotřebě, v zásobnících tak jsou víc než tři miliardy metrů krychlových plynu. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Zbyněk Stanjura (ODS)

Stanjura: Zastropování cen energií je klíčové pro konkurenceschopnost průmyslu

Domov

Zastropování cen elektřiny a plynu i pro velké podniky je klíčovým opatřením pro zajištění konkurenceschopnosti českého průmyslu, míra podpory ze strany státu bude přitom stejná jako v jiných státech EU. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Jozef Síkela

EU se opět neshodla na cenovém stropu pro plyn, podle Síkely je ale shoda blízko

Svět

Země Evropské unie se dnes opět nedokázaly shodnout na podmínkách omezení cen plynu, o jejichž stanovení se pokoušejí již několik měsíců. Více než osmihodinové jednání ministrů energetiky však přineslo sblížení postojů a šance na dohodu bude na dalším jednání příští pondělí, uvedl český ministr průmyslu Jozef Síkela, který schůzku zástupců unijních vlád vedl. Eurokomisařka Kadri Simsonová konstatovala, že všechny země ukázaly vůli ke kompromisu.

Jozef Síkela

Síkela: MPO eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli energiím

Domov

Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií. Firmy ale pomoc zřejmě získají až v příštím roce kvůli notifikaci Evropské komise. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Jaderná elektrárna Dukovany

Domov

ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech tři nabídky

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn, Síkela svolal nové jednání

Svět

Země Evropské unie se dnes shodly na novém souboru opatření proti energetické krizi, jeho konečné schválení však podmínily dohodou na omezení cen plynu. Po jednání s kolegy z unijních zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož bude české předsednictví pracovat na dosažení dohody. Síkela dodal, že na 13. prosince svolal mimořádné zasedání ministrů, kde by mohly země své postoje sjednotit.

Ilustrační foto

Síkela: České zásobníky plynu jsou naplněny z 99 procent

Domov

České zásobníky plynu jsou k dnešnímu dni naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Česko neplánuje pronájem dalších kapacit zásobníků v zahraničí, řekl novinářům ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Vláda ČR

Vláda schválila cenové stropy pro výrobní ceny elektřiny

Domov

Vláda dnes schválila zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny. Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií. Tržní stropy se budou lišit podle jednotlivých výrobních technologií, odvodu nebudou podléhat výrobci s výkonem do jedné megawatthodiny. Na tiskové konferenci to řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Opatření by podle návrhu mělo začít fungovat od letošního prosince, platit bude do konce roku 2023.

Jozef Síkela

Domov

FT: Síkela vyzval Brusel k rychlejšímu řešení energetické krize

Evropská komise (EK) postupuje při řešení energetické krize příliš pomalu, řekl v rozhovoru s listem Financial Times (FT) český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Varoval přitom, že nedostatečné kroky by v příštím roce mohly vést ke zhoršení energetické krize a způsobit hospodářskou újmu, která by podkopala veřejnou podporu Ukrajině. Pochválil nicméně dosavadní opatření ke snížení poptávky po plynu a k rozvoji energetické infrastruktury.

Jozef Síkela

Síkela jednal s eurokomisaři o energetice a dalších tématech předsednictví

Domov

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se dnes v Bruselu setkal s vybranými členy Evropské komise, aby s nimi probral zejména plány v energetice a další témata pro zbytek českého předsednictví v Radě Evropské unie. Klíčovým bodem byla příprava další sady unijních opatření proti vysokým cenám energií, kterou by členské země mohly schválit 24. listopadu.

Jozef Síkela

Síkela: Když budou klesat mimořádné výdaje, může pak klesat i sazba nové daně

Domov

Pokud budou klesat mimořádné výdaje spojené s krizí, mohla by do budoucna klesat i sazba daně z neočekávaných zisků. Před dnešním jednáním vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Koalice zatím na parametrech daně nenalezla definitivní shodu, v jednáních bude pokračovat do pátku, kdy má daňový balíček schvalovat Sněmovna. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je shoda na většině základních parametrů.

Jozef Síkela

Síkela: Evropská unie potřebuje obchodovat s partnery se společnými hodnotami

Domov

Evropská unie potřebuje diverzifikovat své obchodní vztahy a při obchodování se zaměřit na partnery, se kterými má stejné nebo podobné hodnoty. Novinářům to dnes před zahájením neformálního jednání ministrů obchodu EU v Praze řekl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Dalším důležitým bodem jednání podle něj budou evropsko-americké obchodní vztahy.

Jozef Síkela

Domov

Nouzové návrhy ke snížení cen plynu mají u států EU velkou podporu, řekl Síkela

Návrhy na nouzové omezení cen plynu v případě výrazného zdražení, na jeho společné nákupy a vzájemnou solidaritu získaly velkou podporu členských zemí Evropské unie. Po jednání unijních ministrů odpovědných za energetiku to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, který svolal na 24. listopadu mimořádné ministerské zasedání k jejich konečnému schválení. Naproti tomu v otázce nastavení stropu na cenu plynu spalovaného v elektrárnách mají státy i po dnešku rozdílné názory.

Jozef Síkela

Síkela čeká pokrok v jednání EU o krizovém energetickém balíčku

Domov

Země Evropské unie by dnes mohly pokročit v debatě o nových krizových energetických opatřeních, aby je stihly schválit do konce listopadu. Před dnešním jednáním s unijními kolegy to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož musí EU připravit nouzové nástroje bez ohledu na současný pokles cen plynu. Evropská komise (EK) by podle něj zároveň co nejdříve měla přijít s chybějícími podrobnostmi týkajícími se stropu na cenu plynu, po němž volá velká část zemí.

Ilustrační fotografie.

Síkela: Tuzemské zásobníky plynu jsou plné z 92 pct, daří se tvořit zásoby

Domov

Tuzemské zásobníky plynu jsou naplněny z 92 procent a daří se tvořit zásoby. Na twitteru to dnes ráno uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Například spotřeba plynu i díky teplému počasí minulý týden proti loňskému roku klesla více než o třetinu. Ve srovnání s průměrem posledních tří let Češi spotřebovali o více než čtvrtinu plynu méně.

Aktuálně se děje

23. června 2024 13:38

Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO před ODS a Piráty. TOP 09 je mimo Sněmovnu

V červnu by ve sněmovních volbách zvítězilo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů, ukazuje průzkum agentury STEM zveřejněný CNN Prima News. Na druhém místě by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy