Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Země EU podle Síkely patrně schválí omezení cen plynu, zřejmě ale ne jednomyslně

Jozef Síkela
Jozef Síkela
Foto: Facebook Jozef Síkela

Země Evropské unie by se dnes měly dohodnout na podmínkách nouzového omezení cen plynu, na němž pracovaly několik měsíců. Dosažení jednomyslné podpory však patrně nebude reálné a české předsednictví se pro dlouho dojednávaný kompromis pokusí získat potřebnou většinu hlasů. Před začátkem jednání ministrů energetiky členských zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela. Eurokomisařka Kadri Simsonová prohlásila, že dohoda je na dosah.

Evropský blok se už od léta snaží najít shodu na parametrech mechanismu, jenž by předešel výraznému zdražování plynu pro domácnosti a firmy, které negativně ovlivňuje i ceny elektřiny. Dosavadní pokusy však narazily na nejednotu členských států. Velká skupina zemí včetně Španělska, Itálie či Polska tlačila na co nejnižší cenu spouštějící nouzovou brzdu. Několik zemí v čele s Německem naproti tomu v obavách ze zvýšení poptávky a nedostatku dodávek dosud zavedení stropu oponovalo a chtělo do návrhu prosadit co nejjednodušší automatickou deaktivaci.

"Já bych byl velmi rád, kdybychom našli řešení, na kterém se shodnou všechny členské státy. Obávám se ale, že to nebude úplně možné, a že mým úkolem bude dosáhnout rozhodnutí, které schválí kvalifikovaná většina členských států," řekl novinářům před jednáním Síkela. České předsednictví se podle něho pokoušelo vyjít při úpravách návrhu vstříc všem zemím a dosáhnout jednomyslnosti.

Výchozí kompromisní návrh, s nímž dnes budou ministři pracovat, počítá podle informací ČTK s aktivací stropu při překročení ceny 188 eur (4556 Kč) za megawatthodinu (MWh) na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF). To je výrazně méně, než 275 eur z původního návrhu Evropské komise. Pokud bude cena plynu překračovat zmíněný práh tři dny a stejně dlouhou dobu se bude nejméně o 35 eur lišit od průměrné světové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG), zakáže se na TTF obchodování nad tímto stropem.

Spolu s dlouho dohadovaným mechanismem by dnes měli ministři schválit i předjednané společné nákupy plynu, solidární poskytování dodávek v nouzi a jednodušší povolování projektů výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Témata:  EU zemní plyn Jozef Síkela

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy