"Dnes jsem vládním kolegům oznámil jednu důležitou věc. Za první pololetí jsme neodebrali ani kubík plynu z Ruska," prozradil Síkela na twitteru. Zastavení dodávek z východu má pro Česko význam především z bezpečnostních důvodů.

Ministr zdůraznil, že navzdory tomu je plynu rozhodně dostatek. "Zásoby zůstávají na rekordní úrovni a příprava na blížící se zimu tedy probíhá velmi dobře. Zásobníky jsou naplněny z 88 procent," konstatoval.

Podle Síkely má nynější vývoj dva zásadní důvody. "Zaprvé výrazné navýšení dodávek LNG, ke kterému přispěl i podíl v LNG terminálu v holandském Eemshavenu, který jsme zajistili loni. A zadruhé snížení spotřeby plynu, které vynahrazuje pokles celkového objemu plynu dodávaného do Německa," dodal.

Z údajů ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že osmaosmdesátiprocentní naplněnost odpovídá více než 3 miliardám metrů krychlových plynu. Loni zásoby dosahovaly 2,6 miliardy metrů krychlových a průměrné zásoby v letech 2019 až 2022 činily 2,47 miliardy metrů krychlových plynu.