Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Síkela chce, aby dodavatelé energií zveřejňovali skutečné ceny

Jozef Síkela
Jozef Síkela
Foto: Facebook Jozef Síkela

Kontroverze kolem statistik Eurostatu o nebývalém růstu cen energií v Česku jsou nadále velkým tématem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost sdělovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům.

Podle Eurostatu v Česku ve druhém pololetí loňského roku zdražil plyn nejvíce ze všech členských zemí EU, konkrétně o 231 procent. Cena elektřiny stoupla o 97 procent, což znamenalo druhé místo za Rumunskem.

Síkela se o zapracování povinnosti do novely energetického zákona zmínil v dnešním vydání pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Regulátoři i statistici podle ministra dosud pracují s ceníkovými cenami, které však platí méně než 2,5 procenta lidí.

"Mám zmapováno 70 procent trhu, ze kterého vyplývá, že ceníkové ceny, se kterými pracuje Eurostat, platila méně než 2,5 procenta obyvatel. Zbývajících 97,5 procenta platí o 40 až 50 procent méně," vysvětlil.

Novelu zákona už ale projednává Sněmovna, bude proto potřeba do ní vstoupit formou pozměňovacího návrhu. Diskutující exministr Karel Havlíček (ANO) poznamenal, že podle jeho názoru zapříčinila nárůst nízká srovnávací základna z roku 2021, kdy byla zavedena nulová sazba DPH na energie.

Témata:  Jozef Síkela energetika

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.