Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Síkela chce, aby dodavatelé energií zveřejňovali skutečné ceny

Jozef Síkela
Jozef Síkela
Foto: Facebook Jozef Síkela

Kontroverze kolem statistik Eurostatu o nebývalém růstu cen energií v Česku jsou nadále velkým tématem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost sdělovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům.

Podle Eurostatu v Česku ve druhém pololetí loňského roku zdražil plyn nejvíce ze všech členských zemí EU, konkrétně o 231 procent. Cena elektřiny stoupla o 97 procent, což znamenalo druhé místo za Rumunskem.

Síkela se o zapracování povinnosti do novely energetického zákona zmínil v dnešním vydání pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Regulátoři i statistici podle ministra dosud pracují s ceníkovými cenami, které však platí méně než 2,5 procenta lidí.

"Mám zmapováno 70 procent trhu, ze kterého vyplývá, že ceníkové ceny, se kterými pracuje Eurostat, platila méně než 2,5 procenta obyvatel. Zbývajících 97,5 procenta platí o 40 až 50 procent méně," vysvětlil.

Novelu zákona už ale projednává Sněmovna, bude proto potřeba do ní vstoupit formou pozměňovacího návrhu. Diskutující exministr Karel Havlíček (ANO) poznamenal, že podle jeho názoru zapříčinila nárůst nízká srovnávací základna z roku 2021, kdy byla zavedena nulová sazba DPH na energie.

Témata:  Jozef Síkela energetika

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy