Zásobníky v ČR jsou k dnešnímu dni podle statistik naplněné zhruba na 89 procent.

Spotřebu plynu se stát snaží snížit kvůli problémům v dodávkách, které souvisejí s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu. Cílem vlády je úspora 15 procent ze spotřeby za celou zimu, což je 800 milionů metrů krychlových. Během listopadu podle dřívějšího Síkelova vyjádření klesla spotřeba plynu meziročně zhruba o pětinu, přispělo k tomu především individuální šetření obyvatel.

"V tuto chvíli se čerpá ze zásobníků přibližně stejné množství jako ve srovnatelném období v minulých letech, je to dáno těmi teplotami a není to nic neobvyklého," řekl dnes Síkela. Za poslední týden podle něj zásoby plynu klesly zhruba o 190 milionů metrů krychlových a k dnešnímu ránu bylo v zásobnících 3,066 miliardy metrů krychlových.

Pořád se ale podle Síkely daří držet úsporu ve spotřebě nastřádanou v předchozích měsících a očekávané oteplení v dalším období může úsporu ještě zvýšit. "To je strašně důležité, protože čím více nám zůstane kubíků (metrů krychlových) v zásobnících po ukončení sezony, tím lépe se vypořádáme s příští zimou," řekl ministr. Podle něj totiž v příští topné sezoně bude v Evropě určité množství plynu chybět. Jeho náhrada bude záviset na úsporách a na tom, kolik plynu v zásobnících zůstane.

Klíčové je, že plyn do ČR stále teče a není třeba brát celou denní spotřebu ze zásobníků, zdůraznil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Celková kapacita tuzemských zásobníků je 3,5 miliardy metrů krychlových plynu. Skladují ho v nich soukromé společnosti, které surovinu dodávají svým zákazníkům. Mezi hlavní hráče na patří RWE Gas Storage a MND.