reklama

V závěru minulého týdne laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily 19 infikovaných, což je za neděli nejvyšší hodnota od konce května. O víkendech v zemi obvykle výrazně klesá počet provedených testů na koronavirus.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví už minulý týden upozornilo, že takzvané reprodukční číslo v zemi stouplo na hodnotu 1,2 až 1,3 z dřívější úrovně 1,15. Pokud se toto číslo delší dobu drží nad hodnotou jedna, znamená to, že epidemie sílí. Reprodukční číslo ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Také na Slovensku se dominantní mezi novými potvrzenými případy koronavirové infekce stala nakažlivější varianta delta.

Slovenské úřady zatím neoznámily nové rozdělení okresů podle rizika epidemické nákazy, které vláda obvykle ohlašuje jednou za týden. Nadále tak platí, že všechny regiony země jsou v nejnižším rizikovém stupni, platí v nich tedy nejmírnější koronavirová omezení.

Počty hospitalizovaných lidí v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku se drží na nízké úrovni, v neděli to bylo 65 pacientů. Na začátku března během silné druhé vlny koronavirové nákazy slovenské nemocnice hlásily celkově přes 4000 zmíněných pacientů.

Slovensko zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU i za Českem, a to kvůli nízkému zájmu lidí o vakcínu. Bratislava ve snaze podpořit očkování zorganizovala loterii o finanční ceny, první slosování bude v neděli.

reklama