Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíření koronavirové nákazy také na Slovensku mírně zrychluje

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Šíření koronavirové nákazy na Slovensku se v posledním období mírně zrychluje, počty nových odhalených případů infekce ale nadále představují jen zlomek předchozí silné vlny nemoci covid-19, jež v zemi vrcholila letos v březnu. Vyplývá to z údajů slovenských úřadů.

V závěru minulého týdne laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily 19 infikovaných, což je za neděli nejvyšší hodnota od konce května. O víkendech v zemi obvykle výrazně klesá počet provedených testů na koronavirus.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví už minulý týden upozornilo, že takzvané reprodukční číslo v zemi stouplo na hodnotu 1,2 až 1,3 z dřívější úrovně 1,15. Pokud se toto číslo delší dobu drží nad hodnotou jedna, znamená to, že epidemie sílí. Reprodukční číslo ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Také na Slovensku se dominantní mezi novými potvrzenými případy koronavirové infekce stala nakažlivější varianta delta.

Slovenské úřady zatím neoznámily nové rozdělení okresů podle rizika epidemické nákazy, které vláda obvykle ohlašuje jednou za týden. Nadále tak platí, že všechny regiony země jsou v nejnižším rizikovém stupni, platí v nich tedy nejmírnější koronavirová omezení.

Počty hospitalizovaných lidí v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku se drží na nízké úrovni, v neděli to bylo 65 pacientů. Na začátku března během silné druhé vlny koronavirové nákazy slovenské nemocnice hlásily celkově přes 4000 zmíněných pacientů.

Slovensko zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU i za Českem, a to kvůli nízkému zájmu lidí o vakcínu. Bratislava ve snaze podpořit očkování zorganizovala loterii o finanční ceny, první slosování bude v neděli.

Témata:  Slovensko koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

13:38

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy