Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na konci července návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září. Ministerstvo školství materiál minulý týden rozeslalo školám s tím, že konečnou podobu dostanou po úpravě do finální podoby mimořádného opatření.

Rozvrhy už má velvarská škola připravené od poloviny prázdnin, upravit je bude muset nejspíše v případě dílen, informační techniky, polytechniky, vaření a podobně. "Tam jsme si mysleli, že situace nebude už tak dramatická," uvedl ředitel s tím, že jej opatření trochu překvapila. Posoudit, zda mají smysl, si netroufá, nechává se vést hygieniky a odborníky na epidemii. Příští týden se sejde vedení školy a bude hledat řešení. "V tom doporučení se píše o tom, že je nutné zvolit jakousi základní skupinu," řekl Došek. Podle něj by základní skupinou mohly být ve škole jednotlivé ročníky.

Úpravy rozvrhu budou pro děti pravděpodobně znamenat například pozdější dobu, kdy jim škola skončí, naopak jim přibudou volné hodiny. Problémem pak bude například dostupnost školních dopravních spojů, narážet se bude pravděpodobně i na nespokojenost rodičů. "Může to mít vliv i na volnočasové aktivity dětí včetně sportovních kroužků," dodal ředitel.

Dalším z opatření, které bude muset škola řešit, je dostupnost teplé tekoucí vody ve všech třídách, což v historické budově, která je navíc vytížená přes kapacitu, nyní není možné. Vnímání opatření podle Doška záleží na situaci jednotlivých škol, například v sídlištní škole na severu Čech, která nemá v důsledku demografického vývoje zcela využitou kapacitu a byla postavena v 80. letech minulého století, nebude takový problém navrhovaným opatřením dostát.