Laboratoře na pětimilionovém Slovensku v úterý odhalily 3480 infikovaných koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od 9. března. S pozitivním výsledkem skončil zhruba každý pátý test.

Také v Česku, které má ve srovnání se Slovenskem dvojnásobně více obyvatel, tempo šíření covidu-19 zrychlilo. V úterý přibylo 3246 případů, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc za den od 20. dubna.

Na Slovensku v úvodu tohoto týdne počet hospitalizovaných s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění poprvé od letošního května překročil hranici 1000 osob, v úterý pak mírně klesl, zůstal ale na čtyřciferné hodnotě. Pouze zhruba pětina hospitalizovaných byla očkována proti covidu-19; Slovensko v očkování proti této nemoci výrazněji zaostává za průměrem zemí EU. Podle ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského jsou kapacity covidových lůžek v nemocnicích v průměru vytíženy z 19 procent při značných regionálních rozdílech; například v Prešově na východním Slovensku už je obsazených 44 procent vyčleněných lůžek.

Lengvarský odhadl, že na konci října bude v souvislosti s koronavirovou infekcí na Slovensku hospitalizováno 1200 až 1600 lidí a denní přírůstky nových případů nákazy dosáhnou 2500 až 3500. Celkově za říjen podle něj covidu-19 podlehne 450 až 550 lidí. To by byl výrazný nárůst oproti loňskému říjnu s 171 oběti epidemie.

Šíření koronavirové infekce na Slovensku výrazněji zrychluje od září. Země na to v souladu s národním protiepidemickým systém zareagovala zpřísněním opatření, která se v jednotlivých okresech řídí zejména podle regionálního vývoje nákazy. Od příštího týdne se na deset, tedy na dvojnásobek současného počtu, zvýší počet okresů, ve kterých budou platit nejpřísnější protiepidemická opatření. Ta výrazně omezují činnost některých provozů, jako například restaurací a ubytovacích zařízení. Přerušit činnost ve zmíněných regionech budou muset fitness a wellness centra, jakož i aquaparky.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Slovenské akademie věd a jejích partnerů ochota Slováků dodržovat protiepidemická opatření klesla na začátku října na nejnižší úroveň od začátku sledování tohoto ukazatele před rokem.