reklama

Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka je povinné už jen při návratu ze zemí spadajících do tmavě červené kategorie. Patří do ní menší část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, mezi nimi Británie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.

Při návratu z červených zemí musí lidé podstoupit PCR test nejpozději pět dní po příjezdu. Nejdříve pátý den po návratu je nutné test absolvovat při příjezdu z tmavě červených zemí. Do té doby musí být lidé v samoizolaci. Osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie, musí nosit 14 dní všude mimo domov respirátor, a to i ve venkovních prostorech.

Při cestě ze zemí se středním nebo vysokým rizikem nákazy nemají osoby, které byly plně očkovány na území ČR, povinnost podstoupit test a nemají po návratu omezený pohyb. Vláda zároveň dnes rozhodla o tom, že nově se povinnosti nebudou vztahovat na lidi, kteří mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny.

Od pondělí budou mezi červená území patřit Andorra, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Francie, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Monako, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko. V oranžové kategorii budou Finsko, Irsko, Malta, Norsko, Portugalsko, San Marino a Kanárské a Baleárské ostrovy.

Stále také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a od úterý též Indie. Zákaz platí do konce května.

Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. Z evropských států k nim budou patřit Island a Vatikán, z dalších zemí Austrálie, Izrael, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.

reklama