Od poloviny příštího roku by vznikl v souladu s novým zákonem pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké investiční akce, jako jsou třeba dálnice. Vláda chce mezitím připravit novelu stavebního zákona.

Dnešní rozhodnutí Sněmovny neznamená schválení návrhu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola projednávání. Proberou ho sněmovní výbory. Předloha odolala návrhu na zamítnutí i návrhu na vrácení předkladatelům k dopracování, což je jen jiná forma zamítnutí, které vznesla bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Poslanci ANO uváděli například to, že návrh je protiústavní a retroaktivní.

"Odklad části stavebního zákona je nesmysl. Kromě toho, že si nedokážu představit, jak bude souběh starého a nového SZ fungovat v praxi, tak nechápu, proč se má zrychlit jen stavební řízení státu. Běžný občan a stavebník bude muset stále absolvovat to nekonečné martyrium," uvedla k tomu Dostálová na twitteru.

"Děkuji všem poslancům, kteří dnes hlasovali pro roční odklad krajských stavebních úřadů. Získali jsme čas opravit chyby v zákoně, které vznikly za minulé vlády. Našim cílem je zabránit kolapsu stavebního řízení v České republice. Chceme i více práv pro občany," napsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes uvedl, že ačkoliv zákon není perfektní, procesy zrychluje a jeho přínosů je proto třeba využít. "Odložení účinnosti a další změny by mohly zbrzdit obnovu hospodářství po pandemii a válce na Ukrajině," konstatovali zástupci svazu s tím, že jsou připraveni spolupracovat na případných změnách.

Nový stavební zákon se připravoval řadu let a měl urychlit stavební řízení především díky dodržování stanovených lhůt. Sněmovna ho přes odpor tehdejší opozice schválila loni. Strany, které nyní tvoří vládní většinu, však tehdy vyjadřovaly obavy z toho, že přechod stavebních úřadů pod stát po vzoru třeba finanční správy ochromí stavební řízení a přípravu staveb.