Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Doba se zkrátí

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

Pro schválení předlohy dnes hlasovalo 107 ze 173 přítomných zákonodárců, až na několik výjimek šlo o koaliční poslance a zástupce opozičního hnutí SPD. Poslanci hnutí ANO se většinou zdrželi. Neprosadili navíc vlastní návrh tříletého, čtyřletého či pětiletého oddlužení pro nepodnikající jednotlivce, kdy délka by se stanovovala podle výše dluhu. 

Oddlužení je jednou z možností, jak vyřešit úpadek. V současnosti mají lidé dvě možnosti. V prvním případě je třeba za pět let uhradit minimálně 30 procent dlužné částky. Pokud zadlužená osoba zaplatí méně, rozhodne o případném konci procesu soud. Druhá možnost obsahuje povinnost uhradit věřitelům přinejmenším 60 procent dluhů za tři roky. Zvýhodněný režim se týká seniorů, zdravotně postižených či lidí s dluhy z dětství.  

Sněmovnou schválená novela zavádí tříleté oddlužení, přičemž osvobození od úhrady zbytku dluhů již nebude podmíněno splácením určité části pohledávek věřitelů. Případy se mají posuzovat individuálně. 

Změny vyplývají z evropské směrnice, která však vyžaduje tříleté oddlužení pouze u podnikatelů. Vláda se nicméně v programovém prohlášení zavázala, že jej zavede i pro spotřebitele. 

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dluhy

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy