reklama

Valachová návrh zdůvodnila nejistotou, jak se maturity a závěrečné zkoušky uskuteční, pokud střední školy zůstanou kvůli koronavirové epidemii zavřené. Podle poslankyně nebyly naplněny tři termíny návratu maturantů a závěrečných ročníků k prezenční výuce a není jasné, kdy tato výuka bude obnovena.

Sněmovna by proto podle Valachové měla vyzvat vládu k odkladu praktické části maturit. Vláda by měla také předložit novelu školského zákona, která by umožnila "jako alternativu maturitních zkoušek využít takzvaných úředních maturit", uvedla poslankyně v návrhu usnesení na svém facebooku.

Za úřední maturity doposud bojoval premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho snaha ale vyvolala odpor škol. Ministerstvo školství v březnu rozhodlo, že kvůli epidemii covidu-19 se posunou přijímací zkoušky na střední školy z dubna na květen, maturity začnou poslední květnový týden a ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou nepovinné.

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune ze začátku května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

reklama