Strany nynější vládní koalice, které byly v minulém období v opozici, s tímto řešením nesouhlasily. Nynější vláda chce proto odkladem účinnosti části získat čas na jeho věcné úpravy. O odkladu by mohla Sněmovna hlasovat již dnes, není ale jisté, zda se k hlasování dostane.

Nový stavební zákon se připravoval řadu let. Sněmovna ho schválila loni v létě přes nesouhlas Senátu, který ho vetoval. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která zákon předkládala, před odkladem účinnosti varuje. Odkládat nový stavební zákon označila za chybu. Odklad podle ní provází i právní nejasnosti, na které nebyl schopen odpovědět ani předseda Legislativní rady vlády. Varovala před snahou "zařadit zpátečku“.Ve svém dnešním vystoupení opět představovala přednosti nové právní úpravy. Poukazovala například na to, že úředníci budou zastupitelní třeba v případě nemoci. Podotkla, že není nic horšího než současný stav, kdy na malých úřadech o jednom nebo dvou lidech úředník onemocní, úřad tak nefunguje a stavebník musí čekat.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který novelu stavebního zákona s návrhem na odklad předkládá, označil za přínosné, že pokud se toto "cvičení“ bude opakovat při každé debatě o stavebním zákonu, stanou se z většiny přítomných odborníci na jeho jednotlivé části. Vznik Nejvyššího stavebního úřadu nebyl podle něj připraven a nebyly na něj ani vyčleněny peníze. Také digitalizace stavebního řízení podle něj nebyla připravena. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který ještě v opozici nový stavební zákon rovněž kritizoval, dnes řekl, že s ohledem na nedostatek nových úředníků hrozil výpadek při povolování nových staveb a ochromení stavební činnosti. Vláda proto podle něj chce zabránit rozvratu stavebních řízení, a to způsobem, na kterém bude muset být shoda. Dostálová reagovala tak, že ona místo rozvratu hovoří o odpolitizování státní správy.