Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovní schůze k nedůvěře vládě pokračuje vystoupeními jednotlivých ministrů

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) pokračuje dnes odpoledne vystoupeními jednotlivých ministrů. Členové vlády zatím zhruba šest hodin zejména prezentují před poloprázdnými lavicemi jednacího sálu své dosavadní kroky i plány do budoucna. Opoziční poslanci se ke slovu dosud nedostali až na předsedkyni klubu ANO Alenu Schillerovou, která promluvila hned v dopoledním úvodu za svolavatele schůze.

Ministři využili svá vystoupení i ke kritice předsedy ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) chce vyhrát za každou cenu a v klání s bývalým vysoce postaveným vojákem Petrem Pavlem se uchýlil k polopravdám i lžím. Válek také Babiše obvinil z toho, že hloubí příkopy ve společnosti. Když ministr kritizoval postup někdejší Babišovy vlády proti covidu-19, předsedající Věra Kovářová (STAN) mírnila nesouhlasné výkřiky, které se ozvaly z opozičních lavic.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) je zase přesvědčen o tom, že nynější sněmovní schůze je součástí Babišova tažení ve druhém kole prezidentské volby, byť to ANO popírá. "Když něco vypadá, plave a kváká jako kachna, tak je to kachna," prohlásil Bartoš. Tvrdě se do omluveného Babiše pustil zjevně v souvislosti s heslem v jeho billboardovou kampaní, že je diplomat, a nikoli voják, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). "Tvrdím, že Andrej Babiš není žádný diplomat, ale nedůstojný proruský chaotik," prohlásil, načež se z řad poslanců ANO ozvaly výkřiky "fuj" i bouchání do lavic. Podle Lipavského je důležité, aby Česko reprezentoval srozumitelný, důvěryhodný a hodnotově pevný člověk.

Válek mimo jiné vysvětloval důvody nedostatku některých léků a ujistil, že tento a příští měsíc dorazí do Česka téměř půl milionu antibiotik. "Využijeme všechny možnosti, jak zajistit dostatek léků pro český trh," řekl. Bartoš hovořil například o digitalizaci, velké novele stavebního zákona, evropských i národních dotacích a o podpoře bydlení. Lipavský vyzdvihl české předsednictví v Radě EU a mluvil mimo jiné o ruské invazi na Ukrajinu. "Zastavit Rusko je v zájmu naší vlastní bezpečnosti," řekl. Není podle něho možné dopustit, aby ruský prezident Vladimir Putin mohl jednostranně diktovat podmínky míru, byť také není možné ignorovat pozici Ruska. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Česko by mohlo dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu už v příštím roce. Hovořila také o modernizace armády a o plánu na vytvoření virtuálního náborového střediska pro uchazeče o službu v armádě.

V debatě vystoupí podle dřívějších informací Kovářové všichni členové vlády až na ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), který zastupuje premiéra Fialu na ekonomické konferenci v Davosu. Už nyní je prakticky jisté, že sněmovní jednání bude pokračovat i ve středu. Do běžné debaty se aktuálně hlásí šest desítek opozičních i vládních poslanců. Kdy se dostanou ke slovu, není jasné. S přednostním právem chce ještě před nimi vystoupit se zhruba hodinovou řečí předseda opoziční SPD Tomio Okamura. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je ale téměř jisté, že ani nynější druhý opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Šéf SPD: Vláda chce zatáhnout ČR do války za každou cenu

Vláda Petra Fialy (ODS) chce podle předsedy opozičního SPD Tomia Okamury zatáhnout Česko do války za každou cenu a bez souhlasu Parlamentu. Současný kabinet chce podle něho zemi zničit nebo zadlužit. Okamura to uvedl v rámci dnešní sněmovní debaty o nedůvěře vládě, kterou opakovaně vyzýval k demisi.

"Tahle neschopná vláda se rozhodla naši zemi zničit naprosto a definitivně. Vzala si do hlavy, že nás zatáhne do války za každou cenu a i bez souhlasu Parlamentu," prohlašoval předseda SPD.

Kabinet podle Okamury k zatažení Česka do války využije ústavní novelu, podle níž by vláda mohla dostat právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení bez parlamentního schválení. Předseda SPD ale nepřiblížil, jak by taková mise mohla představovat zavlečení ČR do války.

Vláda podle Okamury, jediného šéfa opozičního hnutí, který byl při absenci předsedy ANO Andreje Babiše sněmovnímu projednávání přítomen, ztratila poslední zbytky důvěryhodnosti. Fialův kabinet je méně populární než protektorátní vláda, uvedl dále Okamura. Tato vláda podle něj kolaboravala s nacistickým režimem, protože musela, zatímco Fialova vláda spolupracuje s cizími mocnostmi, protože chce.

Okamura obvinil vládu, že naprosto úmyslně ožebračuje zemi, parazituje na inflaci, čerpá extrémně rekordní příjmy z daně z přidané hodnoty. Ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) označil za "ministra zdražování". Šéf SPD také kritizoval kabinet za kroky v rámci EU. "V České republice kážete vodu a v Bruselu lejete víno po sudech," uvedl předseda SPD.

Okamura také kabinet obvinil z toho, že chce "zlikvidovat českou ekonomiku a české domácnosti" a že chystá cenzuru a zavedení možnosti "trestně stíhat za nepohodlné názory" podle plánu boje proti dezinformacím.

Po Okamurově vystoupení debata pokračovala vystoupením vládních poslanců, měla by podle rozhodnutí dolní komory trvat do půlnoci.

Sněmovna dnes bude moci jednat o nedůvěře vládě do půlnoci

Sněmovna dnes bude moci jednat o návrhu opozičního hnutí ANO na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) do půlnoci. Dolní komora o tom rozhodla na základě žádosti pětice koaličních klubů hlasy drtivé většiny přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Řada ministrů se pak podle oznámení předsedající Olgy Richterové (Piráti) vzdala práva přednostního vystoupení. Přihlášku do tohoto bloku debaty stáhl také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který plánoval hodinové vystoupení.

Richterová podle dohody šéfů všech poslaneckých klubů otevřela běžnou diskusi. Jde o krok, který všem poslancům umožní vystupovat mezi projevy řečníků s přednostním právem. Aktuálně jej využili místopředsedové Sněmovny za ANO Karel Havlíček a Klára Dostálová. Do běžné debaty je aktuálně přihlášených šest desítek opozičních i koaličních poslanců. Sněmovní jednání má podle kuloárových informací pokračovat po noční přestávce od středečních 09:00.

Dosavadní diskusi k nedůvěře kabinetu ovládla vystoupení členů vlády. Včetně premiéra jich promluvilo osm, dohromady hovořili zhruba 6,5 hodiny. Prezentovali své dosavadní kroky i plány do budoucna. Opoziční poslanci se do 19:00 ke slovu nedostali až na předsedkyni klubu ANO Alenu Schillerovou, která promluvila hned v dopoledním úvodu za svolavatele schůze. Její vystoupení trvalo necelou hodinu.

Někteří ministři využili svá vystoupení i ke kritice předsedy ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Obviňovali hnutí ANO z toho, že schůze je součástí Babišovy kampaně. Politici ANO to popírají. Babiš se z poslaneckého jednání omluvil, měl by dorazit až na hlasování. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je téměř jisté, že ani nynější druhý opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laguna na D1

Česko a Slovensko zasáhly silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.