reklama

"Čekáme, až se otestuje okruh zhruba 50 lidí, kteří byli v kontaktu s panem náměstkem, který je pozitivně testován. Existuje nějaká linka k nám, nicméně když jsme si probrali inkubační doby, kdy mohlo dojít k nákaze, tak jsme došli k závěru, že možnost, že by se to vyskytlo u nás, není moc vysoká," řekl Vondráček. "Kdyby se náhodou prokázalo, že virus má někdo, kdo skutečně byl třeba i v této budově, pak bychom museli přistoupit k plošnému testování všech poslanců a zaměstnanců," doplnil. To by podle Vondráčka mohlo znamenat ukončení probíhající schůze.

"Teď se sejdeme jako kluby. Domluvíme se, že jestli někdo třeba je vyššího věku, patří do rizikové skupiny, nebo má doma někoho, kdo má třeba nějaké závažné onemocnění, tak podporujeme dobrovolné párování. Nepůjdeme už na redukovanou Sněmovnu, kdy nás zasedalo jen 50 procent, ale rozhodně doporučíme a budeme to brát s rozumem, že když někdo bude chtít vypárovat, tak si ty kluby vyjdou vstříc," dodal Vondráček.

Takzvané párování znamená, že při parlamentních hlasováních neúčast koaličního politika vyváží svou absencí poslanec opoziční a naopak. Poměr sil mezi vládou a opozicí tak zůstává zachován.

Ve hře je podle Vondráčka opětovné omezení přístupu veřejnosti do budovy. Také zaměstnanci a asistenti, kteří patří do rizikových skupin, by měli zvážit práci z domova.

Hlubuček v úterý večer oznámil, že je pozitivní na nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Nyní je izolován a na pozorování. V pondělí si naměřil zvýšenou teplotu 37,8 stupně a následně vyhledal lékaře a šel na testy. Hygiena bude kontaktovat všechny, kteří se s ním setkali. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) budou muset být všichni členové rady hlavního města v karanténě.

Z jednání Sněmovny se dnes ze zdravotních důvodů omluvili poslanec KDU-ČSL, pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský a předseda pražských zastupitelů ANO a poslanec Patrik Nacher. Oba ČTK potvrdili, že jsou v karanténě a čekají na další pokyny hygieniků.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tu dosud odhalily 2344 nakažených, z toho se necelých 1500 vyléčilo. V celé zemi bylo od začátku epidemie zaznamenáno 10.112 případů.