Kubíček v rozpravě k návrhu zákona přednášel stanovisko svého klubu. Hned v úvodu projevu upozornil, že bude hovořit dlouze. "Koho to nebude zajímat, může si skočit na oběd, časnou večeři, budu mluvit dlouze, ale k tématu. Budu se dotýkat energetiky," řekl Kubíček, který je spolupředkladatelem návrhu novely. Hovořil mimo jiné o energetické chudobě i o tom, jak k jejímu řešení přistupují evropské země.

Do rozpravy se přihlásilo sedm poslanců. Sněmovna dnes na návrh koaličních stran schválila, že může o návrzích debatovat a hlasovat i přes půlnoc.

Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS), který je pod návrhem podepsán stejně jako Kubíček, po jeho řeči vyzval poslance, aby ze sebe nedělali hlupáky, pokud budou obstruovat svůj vlastní návrh. V narážce se pak zmínil o městečku Kosmonosy a tamním "speciálním zařízení“. V Kosmonosích na Mladoboleslavsku sídlí psychiatrická nemocnice. Za to se mu dostalo kritiky například od poslankyně ANO Jany Pastuchové. "Běžte se podávat, jací lidé tam leží. Že vám není hanba," vzkázala mu.

Poslankyně ANO Berenika Peštová obvinění z obstrukcí odmítla. "Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce,“ prohlásila. Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Adamce vyzval, aby mu řekl jediný racionální důvod, proč je tento zákon zařazen na aktuální mimořádnou schůzi. Podle něj na tuto schůzi projednávaná novela nepatří. "Že člověk obstruuje svoje vlastní návrhy, to jsem zažil už taky," dodal Vondráček.

"Cílem návrhu je doplnit výrobce, dovozce a dodavatele paliv z biomasy mezi povinné osoby pro dokládání kritérií udržitelnosti a umožnit jim prokazovat i plnění čestným prohlášením a použít přechodné období, kdy lze plnění kritérií takto považovat do konce roku 2022," popsal návrh novely Adamec. Řekl také, že návrh poslanců je reakcí na dosud nevydané prováděcí akty Evropské komise k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu.

Pod předlohou je podepsána šestice poslanců ze šesti sněmovních klubů. Vláda sice s návrhem vyslovila souhlas, ale vytkla mu legislativně-technické nedostatky. Tyto nedostatky by se podle vlády daly opravit. Sněmovna má návrh schvalovat ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Adamec varoval, že pokud se dnes návrh nepodaří schválit, nastanou značné problémy.

Sněmovna omezila řečnickou dobu k novele zákona o podporovaných zdrojích

Sněmovna dnes večer na návrh vládní koalice omezila řečnickou dobu poslanců v rozpravě k poslanecké novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Poslanci budou smět promluvit nejvýše dvakrát deset minut. Poslanci projednávají tuto novelu jako první bod dnešní mimořádné schůze Sněmovny a debatují o ní už víc než čtyři hodiny. Předtím pět hodin diskutovali, než schválili program schůze. Zkrácení doby pro vystoupení navrhl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný a obvinil opozici z obstrukcí.

Sněmovna neschválila protinávrh předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové omezit dobu k vystoupení na dvakrát 30 minut. "Je zjevné, že opozice přistoupila k projednávání této schůze s vysoce obstrukčním přístupem,“ prohlásil Výborný. Například poslankyně ANO Jana Pastuchová předtím ve svém projevu hovořila mimo jiné o počtu stanic záchranné zdravotnické pomoci. Předsedkyně výboru pro veřejnou správu a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hovořila o cenách stavebních hmot. Její stranická kolegyně Margita Balaštíková mluvila o významu bioplynových stanic.

Poslanec KDU-ČSL David Šimek v reakci na projevy poslanců ANO vyzval předsedajícího, aby hlídal, zda řečníci hovoří k tématu. Poslankyně ANO Berenika Peštová však již předtím obvinění z obstrukcí odmítla. "Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce,“ prohlásila. Jako první k novele vystoupil se zhruba dvouhodinovým projevem poslanec ANO Roman Kubíček, který přednášel stanovisko svého klubu.