Soud rozhodl o odblokování majetku lobbisty Romana Janouška, který policie zajistila v kauze Chambon. Stejně tak uvolnil i zajištěný majetek spoluobžalovaného Luboše Paška. Uvedly to Seznam Zprávy, celková cena majetku podle serveru přesahuje 145 milionů korun. Informaci o zrušení zajištění majetku dnes ČTK potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Usnesení není pravomocné.
Janoušek, jeho obchodní partner Pašek a další tři lidé čelí v kauze Chambon obžalobě z toho, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili. Soud je letos v březnu nepravomocně osvobodil s tím, že jednání pětice nebylo trestné. Státní zástupce se proti rozsudku obratem odvolal, věc tak bude řešit ještě vrchní soud.
Policie zajistila Janouškův a Paškův majetek na případné pokrytí škody způsobené trestnou činností. Pražský městský soud nyní toto zajištění zrušil, řekl serveru Seznam Zprávy Paškův advokát Prokop Beneš. V případě Paška šlo podle právníka o majetek za zhruba 80 milionů korun.
"K věci mohu uvést, že v přípravném řízení byl zajištěn majetek obžalovaných Janouška, Paška a Petra Ullricha, jednalo se o cenné papíry, peněžní prostředky a zlato. Majetek byl zajištěn jako náhradní hodnota. Státní zástupce navrhoval, v případě uznání viny, uložit jmenovaným obžalovaným, krom jiných trestů, též trest propadnutí náhradní hodnoty - zajištěných věcí. Vzhledem k tomu, že obžalovaní byli zproštěni podané obžaloby, nebylo další zajištění nutné a soud zajištění zrušil," sdělil dnes ČTK mluvčí soudu.
Také proti tomuto rozhodnutí si státní zástupce podal podle Seznam Zprávy stížnost, takže o tom, zda se Janoušek s Paškem k majetku reálně dostanou, bude rozhodovat pražský vrchní soud. Podle státního zastupitelství je zrušení zajištění majetku předčasné, protože v kauze Chambon ještě nepadl pravomocný verdikt, uvedl server.
Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013 v rámci zásahu na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase (ODS). Janouškův majetek - bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly - pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn v kauze Chambon.
Společnost Chambon prováděla v letech 2009 až 2011 vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Podle obžaloby k tomu neměla oprávnění, a pojišťovnám tak účtovala za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, je obžalovaný z podílnictví. V současné době si odpykává 4,5letý trest za dopravní nehodu - v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli a ujel.
Témata: Roman Janoušek, soudy
Související
8. února 2023 11:39
7. února 2023 13:27
20. prosince 2022 16:43
16. prosince 2022 12:53
9. listopadu 2022 12:12
5. října 2022 12:45