Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že odsouhlasil i odblokování majetku. Ten podle předchozích informací médií přesahuje 145 milionů korun.

"Věc byla vyřízena. Oficiálně nemohu rozhodnuti komentovat, jelikož dosud nebylo vyhotoveno a doručeno stranám trestního řízení," sdělila k tomu dnes ČTK Kolářová. Seznam Zprávy poté uvedly, že podle jejich zjištění soud stížnost státního zástupce zamítl a že rozhodl, že úřad musí vrátit Romanu Janouškovi a Luboši Paškovi hotovost v různých měnách, zlato a akcie. To, že se soud přiklonil k odblokování, vyplývá i z justiční databáze Infosoud, která pod příslušnou spisovou značkou píše "rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno".

Janoušek, Pašek a další tři lidé čelili v kauze Chambon obžalobě z toho, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili. Policie zajistila Janouškův a Paškův majetek na případné pokrytí škody způsobené trestnou činností. Zajištění majetku obou mužů pak loni nepravomocně zrušil pražský městský soud, a to poté, co v březnu rovněž nepravomocně rozhodl o tom, že jednání obžalovaných nebylo trestné.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského soudu byly mezi zajištěnými věcmi cenné papíry, peněžní prostředky i zlato. Paškův právník v minulosti sdělil serveru Seznam Zprávy, že zajištěný majetek jeho klienta má hodnotu zhruba 80 milionů korun. Státní zástupce si proti tehdejšímu odblokování majetku podal stížnost s tím, že rozhodnutí je předčasné, protože rozsudek ohledně osvobození v kauze Chambon ještě není pravomocný. Proto o věci nyní rozhodoval ještě vrchní soud, a to v neveřejném zasedání.

Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013 v rámci zásahu na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase (ODS). Janouškův majetek - bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly - pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn právě v kauze Chambon.

Společnost Chambon prováděla v letech 2009 až 2011 vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Podle obžaloby k tomu neměla oprávnění, a pojišťovnám tak účtovala za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek byl jakožto akcionář Chambonu obžalovaný z podílnictví. Podle odvolacího senátu ale z důkazů nevyplynulo, že by Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala.

Janoušek loni v prosinci předčasně opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu 4,5 roku odnětí svobody za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu.

reklama