reklama

Žaloba podaná loni na podzim směřovala proti čtyřem opatření ministerstva. Dívce mimo jiné vadilo to, že jako žákyně první třídy musí nosit ve škole roušku povinně, zatímco jen o rok mladší děti v mateřské škole takovou povinnost nemají. Advokát žalobkyně David Záhumenský také argumentoval tím, že ministerstvo neodpovědělo na dotaz, jakou studií může podložit neškodnost dlouhodobého nošení roušek či respirátorů u dětí.

Podle verdiktu soudkyně Ivanky Havlíkové ale ministerstvo logicky vysvětlilo, proč mohou roušky přispět ke snížení nemocnosti a úmrtnosti a ke snížení ekonomických ztrát souvisejících s nemocí covid-19. "Povinnost nosit roušku je přiměřená nastalé situaci v porovnání se zájmem na ochraně života a zdraví obyvatel České republiky," uvedla soudkyně. Ministerstvo podle Havlíkové stanovilo řadu výjimek, které jsou významné i logické. "Opatření se soudu nejeví jako nepřiměřeně tvrdé," uzavřel soudkyně.

Městský soud v Praze podle informací severu iDNES.cz vyhověl zatím jen dvěma žalobám podaným na proticovidová opatření ministerstva zdravotnictví. Loni v dubnu šlo o nedostatečně odůvodněné omezení pohybu a prodeje, v listopadu pak správní senát zrušil z podobného důvodu rozšíření povinnosti nosit roušky venku. V obou případech dostal resort čas na nápravu, a nařízení tak v praxi nepřestala platit.

reklama