reklama

Okamura řekl, že Fialova vláda Česku škodí. "Poslanecký klub bude hlasovat pro nedůvěru vládě," uvedl. Poslanci SPD podle něj na schůzi vystoupí a budou se řídit jednacím řádem, podobu schůze s jeho hnutím ostatní strany neprobíraly. "Budeme hlasovat pro odstoupení této škodlivé vlády, která flagrantně porušila mnohé předvolební sliby i programové prohlášení," dodal.

Kabinetu vyčetl, že odpovídá za zhoršení životní úrovně, vysokou inflaci i "astronomické ceny energií a potravin". Kritizoval nedostatečnou pomoc firmám a občanům, místo které se podle Okamury vláda soustředí na pomoc Ukrajině a činnost v Evropské unii.

Okamura připomněl, že SPD usilovala o vyvolání hlasování o nedůvěře už v prosinci. Ve Sněmovně má však 20 poslanců a pro svolání schůze jich je nutných 50. "My jsme to chtěli udělat ještě před prvním kolem prezidentských voleb, čím dřív, tím líp," řekl Okamura.

Nynější hlasování vyvolalo hnutí ANO, důvodem bylo jednání Sněmovny minulé úterý, kdy koaliční většina neumožnila zařadit na program schůze body, které navrhovali poslanci ANO. Podle vládních stran ANO načasovalo jednání před druhé kolo voleb, aby pomohlo svému předsedovi Andreji Babišovi v kampani. "Nám je v podstatě jedno, jestli je to něčí kampaň, nebo ne. Pro nás je podstatné, že Fialova vláda musí skončit," řekl Okamura.