Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SPD bude dnes hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude na dnešní sněmovní schůzi hlasovat pro nedůvěru vládě, řekl novinářům před začátkem zasedání předseda SPD Tomio Okamura. Fialův kabinet označil za neschopný a nekompetentní, jeho činnost je podle něj škodlivá.

Okamura řekl, že Fialova vláda Česku škodí. "Poslanecký klub bude hlasovat pro nedůvěru vládě," uvedl. Poslanci SPD podle něj na schůzi vystoupí a budou se řídit jednacím řádem, podobu schůze s jeho hnutím ostatní strany neprobíraly. "Budeme hlasovat pro odstoupení této škodlivé vlády, která flagrantně porušila mnohé předvolební sliby i programové prohlášení," dodal.

Kabinetu vyčetl, že odpovídá za zhoršení životní úrovně, vysokou inflaci i "astronomické ceny energií a potravin". Kritizoval nedostatečnou pomoc firmám a občanům, místo které se podle Okamury vláda soustředí na pomoc Ukrajině a činnost v Evropské unii.

Okamura připomněl, že SPD usilovala o vyvolání hlasování o nedůvěře už v prosinci. Ve Sněmovně má však 20 poslanců a pro svolání schůze jich je nutných 50. "My jsme to chtěli udělat ještě před prvním kolem prezidentských voleb, čím dřív, tím líp," řekl Okamura.

Nynější hlasování vyvolalo hnutí ANO, důvodem bylo jednání Sněmovny minulé úterý, kdy koaliční většina neumožnila zařadit na program schůze body, které navrhovali poslanci ANO. Podle vládních stran ANO načasovalo jednání před druhé kolo voleb, aby pomohlo svému předsedovi Andreji Babišovi v kampani. "Nám je v podstatě jedno, jestli je to něčí kampaň, nebo ne. Pro nás je podstatné, že Fialova vláda musí skončit," řekl Okamura.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Svoboda a přímá demokracie

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy