Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes rovněž podá trestní oznámení na Bohemia Energy, majitele společnosti a členy jejích orgánů. Podle hnutí se mohli svým jednáním dopustit podvodu. ČTK to sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání v souvislosti s koncem činnosti energetické skupiny Bohemia Energy ohlásil i premiér Andrej Babiš (ANO), připravené podle něj mělo být v pondělí.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

SPD podá trestní oznámení dnes prostřednictvím svého právního zástupce, uvedla Šťastná. "Firma Bohemia Energy přivedla statisíce občanů do existenčních problémů. Ze strany společnosti docházelo až do současnosti k uzavírání smluv i přes skutečnost, že není schopná plnit své závazky vůči odběratelům, čímž je uváděla v omyl za účelem vytvoření majetkového prospěchu," vysvětlila trestní oznámení SPD.

Podle hnutí existuje také důvodné podezření na vyvádění financí ze společnosti, kdy si odpovědné osoby musely být vědomy, že Bohemia Energy nebude schopná dostát svým závazkům. Podle analytického týmu Pirátů se v říjnu majitel společnosti Jiří Písařík s manželkou Hanou pokusili přesunout některé své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Městský soud v Praze podle Pirátů předběžným opatřením před několika dny některým převodům, které by mohly ohrozit odškodnění klientů, zabránil.

Trestní oznámení avizoval také premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že by ho mohl podat právě ministr Havlíček. Dosluhující kabinet by v té souvislosti měl také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové Sněmovně. V minulém funkčním období Babišova vláda tento institut nestihla v Parlamentu prosadit. Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla.

Trestní oznámení plánuje podat také hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Podle hnutí se představitelé Bohemia Energy mohli svým jednáním dopustit podvodu. Podle Pirátů se majitel společnosti Bohemia Energy Jiří Písařík s manželkou Hanou pokusili přesunout některé své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Městský soud v Praze podle nich předběžným opatřením před několika dny některým převodům zabránil. Pirátský analytický tým sepsal přehled dalšího majetku, u kterého by mohly převody hrozit, a zaslal ho pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Kvůli převodům by mohly být ohrožené možné kompenzace klientům Bohemia Energy, upozornili Piráti.