Opoziční hnutí SPD bude kvůli novele se snížením červnové mimořádné valorizace penzí obstruovat ve Sněmovně a podá stížnost k Ústavnímu soudu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Vláda novelu schválila v pondělí, jednat by o ní dolní komora Parlamentu měla za týden na mimořádné schůzi.
Podle novely by se zásluhová procentní část penzí měla kvůli inflaci zvýšit o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel. Kabinet omezení přidání zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování. Sněmovna bude návrh schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze.
Podle Okamury jde o hanebnost, proti které bude opoziční subjekt tvrdě bojovat. "SPD bude dělat ve Sněmovně obstrukce. Podáme ústavní stížnost. I kdybychom měli nocovat ve Sněmovně několik dní, tak tomu budeme bránit," řekl. Postup kabinetu lze podle něj srovnat s krádeží.
Návrh je podle Okamury také za hranicí ústavnosti. "Důchodcům vznikl nárok na valorizaci v zákonné předpokládané podobě jednoznačně předtím, než by byla vládou navrhovaná úprava případně schválena," dodal šéf SPD.
Také podle odborářů a zaměstnavatelů by norma mohla narušovat ústavnost. Zmiňovali případnou retroaktivitu i oslabení zásluhovosti. Vláda už dřív sdělila, že se neobává toho, že by změna valorizace mohla být protiústavní.
Podle novely má být omezení mimořádné valorizace jednorázové. Podle podkladů k normě by výdaje podle dosavadního nastavení letos činily 34,4 miliardy korun, po úpravě mají být 15,4 miliardy. Částka je na dluh. Na omezení červnového růstu penzí se vláda dohodla minulou středu.
Důchod se skládá ze solidární pevné části 4040 korun a zásluhové procentní výměry podle odpracovaných let, výše odvodů z výdělků a počtu vychovaných dětí. Při mimořádné valorizaci se zvedá zásluhový procentní díl. Roste pět měsíců poté, co růst cen překročil za sledované období pět procent. Zvedá se přírůstek indexu spotřebitelských cen. Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Své důchodové systémy mají resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.
Témata: Svoboda a přímá demokracie , důchody, Ústavní soud ČR
Související
7. března 2023 14:24
7. března 2023 14:20
16. února 2023 12:31
10. února 2023 12:55
7. února 2023 13:37
25. ledna 2023 12:32