reklama

Podle plánů koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL,TOP 09) a Pirátů se STAN, které mají v dolní komoře většinu, SPD zastoupení v čele komory mít nebude. Volba nového předsedy a místopředsedů Sněmovny bude na programu ve středu. Okamura zároveň zkritizoval i některé body programového prohlášení vznikající vlády.

"Je pro nás nepřijatelné, aby Piráti měli se čtyřmi poslanci zastoupení ve vedení, ale naopak SPD s 20 poslanci toto zastoupení nemělo," uvedl Okamura. Takzvanou pětikoalici obvinil z nedemokratického jednání. Poslanecký klub se dnes odpoledne před schůzí Sněmovny sešel a rozhodl se nominovat Okamuru.

"Z pětikoalice se nám nikdo kvůli výborům neozval," řekl dále novinářům předseda poslanců SPD Radim Fiala. Hnutí kvůli tomu nemá jasno ohledně nominací. Jednání Spolu a Pirátů se STAN označil za arogantní.

Nově zvolení poslanci se dnes poprvé po volbách sešli na ustavující schůzi, Sněmovna tak po zhruba měsíci obnovila činnost. Poslanci dnes skládali sliby. Také rozhodli o tom, že sněmovní mandátový a imunitní výbor bude mít 16 členů. K jeho naplnění a volbě vedení dolní komory se poslanci sejdou kvůli zákonným lhůtám ve středu. Funkci předsedkyně Sněmovny má patrně jistou šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předsedové Spolu a Pirátů se Starosty dnes dopoledne podepsali vládní koaliční dohodu a zároveň zveřejnili vládní program. Podle Okamury toto programové prohlášení vzbuzuje otazníky a ukazuje na nárůst výdajů. Předseda SPD kritizoval například podporu tzv. Green Dealu neboli zelené dohody pro Evropu, a závazků stanovených Severoatlantickou aliancí (NATO). "Uděláme vše pro to, abychom byli silnou opozicí," dodal.

reklama