reklama

Ani jeden z dokumentů se dnes koalice zveřejnit nechystají. Nejprve hodlají koaliční dohodu a program nechat posoudit orgány jednotlivých stran. Politici původně naznačovali, že by jednání mohlo skončit do 21:00. "Postupujeme, ještě nás čeká kus práce, ale daří se to," uvedl na twitteru po 18:30 šéf lidovců Marian Jurečka. V posledních desítkách minut však zdroje z jednání odmítají jeho konec odhadovat.

Užší vyjednávací týmy obou koalic ve Sněmovně zasedly k jednání kolem 09:30, za zhruba šest hodin podle informací ČTK dospěly k dohodě ohledně podoby koaliční smlouvy. Po projednání počtu ministerských postů a jejich rozdělení se rozhovor týká programového prohlášení.

Předseda STAN Vít Rakušan ráno před začátkem jednání uvedl, že v programu je nutné dořešit drobnosti. "Spíše formulační záležitosti v oblasti životního prostředí a některé nejasnosti, jak to vlastně myslíme ve finanční a ekonomické oblasti. Ale nevidím tam nic, na čem by se shoda nedala najít," uvedl.

Dosavadní opoziční koalice se na vytvoření vlády domluvily bezprostředně po vyhlášení výsledků říjnových voleb do Sněmovny. Po začátku jednání strany oznámily, že by chtěly koaliční smlouvu a programové prohlášení připravit k podpisu do 8. listopadu.

Široká vedení, která by měla dokumenty před podpisem schválit, se chystají strany svolat na čtvrtek a pátek. Zvláštní schvalovací proces pak čeká Piráty, termín celostátního fóra zatím podle jejich mluvčí Karolíny Sadílkové nebyl stanoven.

reklama