reklama

Vybírat mohou ze samostatné kandidátky hnutí STAN, kandidátky "sdružení nezávislých kandidátů a hnutí Starostové a nezávislí" nebo koaliční kandidátky STAN a jiné strany. Web poskytuje i informace o termínech nebo grafické manuály. Do voleb půjdou Starostové s heslem Máme klíč k úspěšné obci.

Klíč zvolili Starostové jako symbol možnosti "měnit věci k lepšímu, otevírat dveře k lepší budoucnosti". Podle předsedy hnutí, vicepremiéra Víta Rakušana mají voliči "klíč od své vesnice, svého města, své radnice". "Odemkne ji ten, kdo má ve volbách největší důvěru," uvedl při dnešní prezentaci první fáze kampaně.

"Dnes nám nejde o to lidi přesvědčit, že je pro ně nejlepší kandidovat za Starosty a nezávislé. Dnes nám jde o to, aby kandidovali. Aby nebyli lhostejní, aby se zapojili," uvedla středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN) k webové aplikaci.

Mezi dvanáct oblastí, na které se chtějí zaměřit, patří moderní a chytrá řešení pro obce, zodpovědné hospodaření měst a obcí, transparentní přístup k občanům, podpora zeleně a životního prostředí, kvalitní zázemí pro vzdělávání, zdravý komunitní život, vstřícnost k seniorům, péče o kulturní památky, architektura ve veřejném prostoru, spolupráce s podnikateli, spolupráce se zemědělci a příprava na krizové situace.

Volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září.

V komunálních volbách v roce 2018 se STAN prosadilo do řady zastupitelstev včetně Prahy, celkově získalo 2601 zastupitelů (dle navrhující strany; v roce 2014 STAN získala 2192 mandátů), což je třetí nejvyšší počet po nezávislých kandidátech a kandidátech KDU-ČSL.

Hnutí STAN je součástí koaliční vlády Petra Fialy (ODS), v Poslanecké sněmovně má nyní třetí nejsilnější klub. V poslední době se hnutí muselo potýkat s několika aférami, například kolem europoslance STAN a advokáta Stanislava Polčáka. Ten žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání zákonného odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal a odstoupil z pozice místopředsedy STAN. Kritiku vyvolal také bývalý poslanec hnutí Jan Farský, který v polovině ledna odletěl na několikaměsíční stáž do Spojených států a chtěl si ponechat mandát poslance. Po kritice se postu vzdal.