reklama

Na koaliční smlouvě a programovém prohlášení budoucí vlády se domluvily koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v úterý. Dokumenty se jejich lídři chystají podepsat 8. listopadu.

Koaliční dohodu chtějí strany zveřejnit až po pondělním podpisu. Dnes večer o koaliční smlouvě budou jednat i občanští demokraté, v pátek ji projednají lidovci a TOP 09.

Nový většinový kabinet bude mít 18 členů, oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace.

Výkonná rada ODS dnes také schválila koaliční smlouvu pravděpodobné příští vlády občanských demokratů, lidovců a TOP 09 s Piráty a Starosty. Oznámil to předseda strany Petr Fiala. Vedení ODS dohodu podpořilo jednoznačnou většinou, uvedl. O personálním obsazení vlády se podle něho nejednalo.

Kandidát na premiéra Fiala pouze potvrdil, že ODS obsadí pět ministerstev, a to financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany.

Fiala také potvrdil, že se v sobotu spojí s prezidentem Milošem Zemanem. Předpokládá, že ho seznámí s povolebním vyjednáváním a dohodou pěti stran o sestavení budoucí vlády. Očekává, že mu Zeman k tomu sdělí svůj názor.

Nový většinový kabinet má mít 18 členů, oproti současné menšinové vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace. Kandidáti na ministry by mohli být zveřejněni podle Fialy až poté, co bude podle očekávání pověřen sestavením vlády, případně jmenován premiérem. "Nespěchejme přespříliš, to by opravdu ničemu nepomohlo. Určitě každá z politických stran má nějakou představu o tom, jaké kandidáty vyšle do té budoucí vlády, ale všechno má svůj čas," sdělil předseda ODS.

Spolu s Fialou by ve vládě podle dosavadních spekulací měli za ODS být Zbyněk Stanjura jako ministr financí, Jana Černochová jako ministryně obrany a Martin Kupka jako ministr dopravy. Ministrem spravedlnosti by se mohl znovu stát Pavel Blažek. Dalších pět ministerských postů si rozdělí lidovci a TOP 09, sedm křesel ve vládě pak budou mít Starostové a Piráti.

Jako o budoucím ministrovi kultury se dosud mluvilo o řediteli Mezinárodního knižního veletrhu Radovanu Auerovi z TOP 09. Podle dnešních Hospodářských novin je adeptem na tuto pozici poslanec ODS a plzeňský primátor Martin Baxa. TOP 09 by mohla také obsadit ministerstvo zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Za lidovce by ve vládě mohli usednout předseda strany Marian Jurečka jako ministr zemědělství a místopředsedkyně Šárka Jelínková jako ministryně práce a sociálních věcí.

Předseda STAN Vít Rakušan je považován za adepta na ministra vnitra, předseda Pirátů Ivan Bartoš pak za kandidáta pro ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Místopředsedové Starostů Petr Gazdík a Věslav Michalik jsou označováni za budoucí ministry školství a průmyslu a obchodu. Ministrem zahraničí by mohl být Pirát Jan Lipavský. Piráti a Starostové mají obsadit také funkce ministrů pro legislativu a pro EU. Post pro legislativu přisuzují média místopředsedovi Pirátů Jakubu Michálkovi a post pro unijní záležitosti Radimu Sršňovi ze STAN. Volební trojkoalici Spolu by připadlo ještě křeslo ministra pro vědu, výzkum a inovace. Jména možných adeptů na tuto funkci se zatím v médiích neobjevila.