Takzvané incidenční číslo, které udává počet případů koronaviru na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, nepřetržitě klesá od 12. dubna, kdy bylo na 278. Údaj nyní vláda zohledňuje při určování protiepidemických opatření a jejich rozvolňování. Z regionů je na tom nejlépe Karlovarský kraj s incidenčním číslem na hodnotě čtyři, nejvíce zasažený je nadále Zlínský kraj s hodnotou 61.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se už týden drží na hodnotě 0,7. Pokud je nižší než jedna, kde bylo naposledy v polovině dubna, šíření nákazy zpomaluje.

Od začátku šíření epidemie koronaviru v Česku loni v březnu se nákaza prokázala u zhruba 1,66 milionu lidí. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30.059 nakažených. Počet úmrtí zůstává v posledních třech dnech nižší než deset denně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl do funkce staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Do úřadu, který vedl do loňského září, Vojtěch nastoupil po čtvrté výměně na tomto postu během epidemie koronaviru. Vojtěch bude muset podle premiéra v nejbližší době dořešit legislativní zavedení evropského covid pasu a strategii přeočkování proti covidu-19.