Vítězní STAN se dohodli na koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. "Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, výborech, v komisích, nalezli jsme na tom shodu. Nalezli jsme shodu také na programových prioritách a teď dále budeme pracovat na programovém prohlášení a samozřejmě celá tato dohoda bude ještě projednána v jednotlivých klubech jednotlivých politických stran," řekla Pecková.

Konkrétní jména a rozdělení křesel v radě zatím zástupci stran nesdělili. "To je předmětem debaty, která nastane i v rámci jednotlivých zastupitelských klubů. Tohle je předjednání půdorysu," uvedl lídr ODS Martin Kupka. Podle Peckové jsou obrysy jasné a panuje na nich shoda. "Teď budou projednány v jednotlivých klubech a pak budou zveřejněny," dodala.

Změna ve vedení kraje se neobejde bez personálních změn na úřadě. "Personální změny se asi každému rodí v hlavě, ale nebudeme je určitě zveřejňovat dříve, než budou projednány. A hlavně než budou projednány mezi námi a s těmi lidmi samotnými," uvedla Pecková. Podle Kupky bude důležité v rozumných věcech navázat na práci předchozího vedení. Totéž si myslí i Pecková.

Nová koalice by se měla opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a Spojenci čtyři. ANO, které ve středních Čechách dosud vládlo, získalo 15 mandátů a náleží mu opoziční role. Podle Peckové by ANO mělo získat funkci předsedy kontrolního výboru zastupitelstva. "Patří to k politické kultuře," řekla.

Pecková původně předpokládala, že by písemná dohoda mohla být uzavřena ještě tento týden, podle lídra Pirátů Jiřího Snížka to ale není možné, protože ji musí schválit celé krajské fórum Pirátů, což je 80 lidí.

"Máme určité procesy, takže se omlouvám, ale bude se to muset kvůli nám protáhnout," uvedl Snížek. Podle Kupky práce na programovém dokumentu zabere určitý čas, protože se musejí setkat garanti jednotlivých oblastí.

"Tady se dá očekávat výhled nějakých dvou tří týdnů, nicméně zastupitelstvo se stejně nemůže setkat dřív, než uplynou všechny zákonné lhůty. A do té doby tohle všechno samozřejmě nachystáno bude," dodal.

Lídr TOP 09 Jan Jakob upozornil na to, že vše musí být projednáno v nově ustavených zastupitelských klubech a ve stranických orgánech, každá strana má přitom jiný postup. Třeba u TOP 09 schvaluje krajské koalice výkonný výbor, u ODS je to regionální rada.

Pokud bude Pecková zvolena, stane se sedmou hejtmankou v historii ČR. Milada Emmerová (ČSSD) vedla v letech 2008 až 2010 Plzeňský kraj, její stranická kolegyně Jana Vaňhová byla hejtmankou Ústeckého kraje mezi lety 2008 až 2012. V roce 2012 byla krátce hejtmankou Středočeského kraje Zuzana Moravčíková (ČSSD). Po minulých krajských volbách byly ženy zvoleny do čela Středočeského kraje (končící Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO) a Karlovarského kraje (Jana Mračková Vildumetzová z ANO, která skončila ve funkci loni v prosinci). V dubnu 2017 pak ještě v čele Jihočeského kraje stanula Ivana Stráská (ČSSD).