reklama

Data z vyhledávání klíčových slov spojených s problémy na trhu s energií ukazují, že za poslední měsíc nejvíce vzrostla poptávka po objasnění termínu dodavatele poslední instance ve Středočeském kraji. Zde činí nárůst proti předchozímu období 16.500 procent. Mnoho postižených uživatelů bude podle svazu i v Moravskoslezském kraji a v Praze, kde vyhledávání vzrostlo o 9000, respektive 7800 procent. Ve Zlínském a Královéhradeckém kraji vzrostl počet vyhledávání termínu o 7500 procent.

"Nárůst ve zbývajících krajích je výrazně menší, byť stále vysoký, kolem plus 1500 procent, což ale neznamená, že se tam zasažení odběratelé energií nevyskytují. Analýza sledovala data o vyhledávání ve vyhledávačích Google a Seznam za září až listopad 2021," uvedl Ondráček.

Uvedená metoda má však svá omezení. Například nepostihne ty, kteří vůbec nemají přístup k internetu. "V tuto chvíli jde však o jediná data, která regionální dopad monitorují a organizace je nabízí státu k využití, než bude mít vláda vlastní analýzu," uvedl dnes dále Ondráček.

Svaz moderní energetiky a Budovy21 zároveň zveřejnily doporučení pro současnou vládu a nastupující koalici, jak energetickou situaci řešit. Krátkodobě jde o cílenou a administrativně jednoduchou pomoc postiženým domácnostem, které spadly do režimu dodavatele poslední instance, nebo jim skončila fixace ve druhé polovině října. Střednědobě jde pak o zajištění účinného dozoru Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nad dodavateli energií a na úrovni EU pak o zajištění skutečné stabilizační funkce plynových zásobníků na svém území. Dlouhodobě je pak podle nich řešením posílení investic do úspor energie a obnovitelných zdrojů energie.

"Růst cen elektrické energie a zemního plynu může pro řadu domácností znamenat pád do energetické chudoby. Nastupující vláda musí problém řešit adresnými opatřeními. Plošná řešení jako odpuštění DPH naopak efektivnímu řešení brání," uvedl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. "Za nárůst cen energií přitom mohou v první řadě fosilní paliva – uhlí a zemní plyn. Na obou dvou je Česko doposud příliš závislé. Cena emisních povolenek se na nárůstu ceny energií podílí maximálně z pětiny," dodal Sedlák.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích. Následně své dodávky ukončilo i několik menších dodavatelů energií.