Na dotaz ČTK to dnes uvedla ředitelka zaměstnavatelské sekce SP Eva Martinicová. Úředníci podle Hospodářské komory udělali zásadní chybu, když včas nezahájili očkování ve firmách. Mohli se rychle proočkovat nejen zaměstnanci, ale celé rodiny, doplnil mluvčí komory Miroslav Diro.

Vláda v pátek na mimořádném jednání schválila návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), podle kterého státní zaměstnanci očkovaní letos proti covidu-19 budou mít nárok na dva dny placeného volna. Čerpat je mohou do konce roku. K podobnému kroku vláda vyzvala soukromé firmy či samosprávy.

Podniky podle Martinicové jako vždy už dávno příslušná opatření přijaly. "Většina z nich jde i nad rámec toho, co stanovuje zákoník práce. Firmy znají své lidi nejlépe a každý podnik si musí vyhodnotit, co si může ekonomicky i personálně dovolit. Podniky se řídí doporučením, které vydalo ministerstvo práce už na začátku povinného plošného testování a poskytují lidem volno na očkování s příslušnou náhradou mzdy," řekla. Firmy už dříve podle ní očkovaným nabídly benefity jako volno či různé příspěvky. Proočkovanost je tak podle průzkumu SP hlavně ve velkých firmách podle Martinicové větší než v celé populaci.

Červencový průzkum SP dále ukázal, že třetina společností se chce stále do očkování zapojit, pokud to vláda oficiálně umožní. Od tohoto záměru 13 procent podniků odradil dosavadní přístup kabinetu.

Zaměstnavatelé byli podle Dira připraveni pomoci právě i různými benefity, které by očkování zrychlily, a to především v ekonomicky aktivní populaci a mladších věkových skupinách. "Můžeme jen doufat, že se situace nebude opakovat v případě přeočkování na začátku příštího roku," uvedl.

Mnoho zaměstnavatelů podle Dira pro účely krátkodobé zdravotní indispozice poskytuje pracovníkům placené zdravotní volno, tzv. sick days. Z lednového průzkumu Hospodářské komory vyplynulo, že 52 procent firem bude zaměstnancům samo očkování aktivně doporučovat. Motivovat pracovníky k očkování poskytnutím benefitu jako je finanční příspěvek nebo dny pracovního volna navíc po očkování plánovalo 13 procent podniků.