reklama

Vláda by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla na dnešním zasedání probrat zvýšení frekvence testování. Zatím je závazné jednou za sedm dní. Testování má ale podle Havlíčka význam zejména tehdy, když se dělá pravidelněji, řekl v neděli v televizi Prima.

"Zvládli jsme tu jednu velkou masivní akci s vyplazeným jazykem a velmi těžce. Vyhodnocujeme čísla. Budeme mít tento týden další čísla," uvedl Rafaj. Nejprve by se mělo podle něj ukázat, jak testování ve firmách pomáhá v současné epidemické situaci, a teprve poté by se případně měl dosavadní systém měnit.

"Vzhledem k minimálním záchytům, které se pohybují na hranici 0,5 procenta, je častější testování neodůvodnitelné," komentovala návrh vlády prezidentka potravinářů Dana Večeřová. Navíc dvojnásobek testů podle ní na trhu není. "Již nyní 30 procent oslovených firem uvedlo, že mají problém se zajištěním testovacích sad do vládou určeného termínu. Navíc dalším testováním znovu stoupnou již nemalé náklady na nákup testovacích sad, organizaci a administrativní zajištění testování všech zaměstnanců," dodala komora.

O podmínkách testování ale chce SP ČR podle Rafaje dále jednat. Zejména ve velkých firmách, kde funguje provoz v několika směnách, by byla třeba větší flexibilita v samotestování doma. Podle Rafaje to ministerstvo zdravotnictví nechce umožnit, aby lidé nemohli v testech podvádět.

Podniky nad 250 zaměstnanců začaly s testováním 3. března a musely první cyklus dokončit do pátku. Podíl pozitivních záchytů v nich podle průzkumu SP ČR činil 0,75 procenta. Střední firmy s 50 až 249 pracovníky spustily plošné testování 5. března, dnes ho musejí uzavřít. Pozitivních případů bylo u těchto podniků podle SP ČR 1,24 procenta. Vláda podle Havlíčka uvažuje o zavedení povinného testování také u firem do 50 zaměstnanců.

Úřady a další veřejné instituce s více než 50 pracovníky začaly testovat 10. března, první kolo mají dokončit do středy.

reklama