Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svoboda chce být po zvolení pražským primátorem řadovým poslancem

Bohuslav Svoboda (ODS)
Bohuslav Svoboda (ODS)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda (ODS) chce být po svém zvolení do čela metropole řadovým poslancem. Dá k dispozici funkce ve sněmovních výborech. Odstoupí také z místa přednosty gynekologické kliniky a rezignuje na členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Svoboda to dnes ČTK sdělil v tiskovém prohlášení.

Devětasedmdesátiletý Svoboda je kandidátem na primátora za Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), které se ve středu chystá podepsat koaliční smlouvu s Piráty a STAN. Strany už schválily návrh koaliční smlouvy. Primátorem má být Svoboda zvolen 16. února na jednání městských zastupitelů.

"Budu-li tento týden zvolen primátorem, sejde se následně poslanecký klub ODS, kde dám k dispozici funkci předsedy výboru pro zdravotnictví, dále i členství v petičním výboru a rovněž rezignuji na členství ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Zůstanu tedy pouze řadovým poslancem," uvedl Svoboda.

Dodal, že svému nástupci pak předá post přednosty Gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a ÚVN. "Svůj úvazek tamtéž minimalizuji, ale tak, abych nijak neohrozil chod kliniky a zdraví pacientů. Počítám také s tím, že rezignuji na členství ve správní radě VZP," dodal.

Koalice vznikne v metropoli téměř pět měsíců po komunálních volbách, což je nejdéle v historii České republiky. Praha zároveň zůstala poslední obcí, která po volbách dosud nemá nové vedení. Jednání se postupně z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

V jedenáctičlenné radě hlavního města bude mít pět zástupců Spolu, přičemž ODS bude mít tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva. KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Koaliční smlouva nezahrnuje hlas zastupitelky Hany Kordové Marvanové zvolené za Spolu.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.

Témata:  Bohuslav Svoboda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy