Devětasedmdesátiletý Svoboda v úterý oznámil, že po zvolení do čela metropole bude řadovým poslancem. Dá k dispozici funkce ve sněmovních výborech, odstoupí také z místa přednosty gynekologické kliniky a rezignuje na členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kvůli kumulaci funkcí dnes na zastupitelstvu čelil kritice opozice.

Fiala uvedl, že Svoboda je natolik zkušený, aby posoudil souběh funkcí sám. "Dokáže se sám rozhodnout, které funkce s tím může spojit, a které ne. Už se vyjádřil, že řadu funkcí, které zastává a dělá dobře, opustí. Bude se naplno věnovat Praze," dodal Fiala. Má radost z toho, že má Praha primátora a bude jím právě Svoboda, který funkci už zastával. "Má obrovské politické zkušenosti, ale i zkušenosti z profesního života lékaře," konstatoval.

Na koalici se v hlavním městě domluvili zástupci Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN, kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Povolební vyjednávání trvala téměř pět měsíců, což je nejdéle v historii ČR. "Zájmem ODS a Spolu bylo vytvořit koalici v Praze na vládním půdorysu. Jednání nebyla jednoduchá, ale udělali jsme včetně ústupků vše pro to, aby taková koalice vznikla. Jsem rád, že se to stalo," řekl Fiala.

reklama