Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: Svoboda je tak zkušený, aby posoudil, co může dělat vedle role primátora

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) je natolik zkušený, aby sám rozhodl, které funkce může vykonávat vedle pozice pražského primátora. Novinářům to po dnešní bilanční schůzce na ministerstvu financí řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády ocenil to, že koalice v Praze kopíruje i za cenu některých ústupků vládní koalici. Svoboda dnes ve funkci primátora nahradil Zdeňka Hřiba (Piráti).

Devětasedmdesátiletý Svoboda v úterý oznámil, že po zvolení do čela metropole bude řadovým poslancem. Dá k dispozici funkce ve sněmovních výborech, odstoupí také z místa přednosty gynekologické kliniky a rezignuje na členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kvůli kumulaci funkcí dnes na zastupitelstvu čelil kritice opozice.

Fiala uvedl, že Svoboda je natolik zkušený, aby posoudil souběh funkcí sám. "Dokáže se sám rozhodnout, které funkce s tím může spojit, a které ne. Už se vyjádřil, že řadu funkcí, které zastává a dělá dobře, opustí. Bude se naplno věnovat Praze," dodal Fiala. Má radost z toho, že má Praha primátora a bude jím právě Svoboda, který funkci už zastával. "Má obrovské politické zkušenosti, ale i zkušenosti z profesního života lékaře," konstatoval.

Na koalici se v hlavním městě domluvili zástupci Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN, kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Povolební vyjednávání trvala téměř pět měsíců, což je nejdéle v historii ČR. "Zájmem ODS a Spolu bylo vytvořit koalici v Praze na vládním půdorysu. Jednání nebyla jednoduchá, ale udělali jsme včetně ústupků vše pro to, aby taková koalice vznikla. Jsem rád, že se to stalo," řekl Fiala.

Témata:  Bohuslav Svoboda Petr Fiala

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy