reklama

Svoboda napsal, vždy bylo zvykem, že v mezidobí do zvolení nového vedení města dosluhující rada nerozhodovala o věcech týkajících se majetku města, rozpočtu nebo investic. "Standardem vždy bývalo podnikat pouze takové úkony, které nesnesou odkladu a jejichž neuskutečnění by mohlo způsobit hlavnímu městu škodu nebo jiný závažný následek," uvedl.

Končící rada se tak podle něj nechová, jako příklady zmínil schválené zahájení projektových prací k revitalizaci kampusu Dejvice, memorandum s Prahou 5 o rozvoji lokality Jinonice nebo materiály týkající se sociální péče. Svoboda dodal, že v tuto chvíli nemá stávající vedení města většinu v zastupitelstvu a někteří radní již ani nemají zastupitelský mandát.

"Zákon hovoří jasně. Rada města má odpovědnost za vedení města až do zvolení rady nové," uvedl v reakci Hřib. Dodal, že není pravda, že by bývalá koalice neměla většinu v novém zastupitelstvu, protože strany, které ji tvoří, získaly stejně mandátů, jako měly v minulém volebním období.

"Naopak ODS má oproti roku 2018 místo 13 zastupitelů nyní pouze devět. Hlavní rozdíl oproti volbám 2018 je to, že TOP 09 je nyní součástí jiné předvolební koalice, než ve Spojených silách pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) v roce 2018," sdělil primátor.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty. O koalici jednají Spolu, Piráti a STAN, jednání však komplikuje pirátský požadavek, že nebudou zasedat v radě s trestně stíhanými politiky. To Spolu odmítá jako nemístné zasahování do svých personálií.