Testování se podle něj konalo na téměř 5000 školách, pozitivní výsledek se vyskytl na 1944 z nich. Údaje zahrnují pouze antigenní testy, které nejsou potvrzené přesnějšími PCR testy, řekla ČTK mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví epidemie v Česku zesílila. V případě preventivních testů byl podíl pozitivních vzorků za celou ČR v pondělí 5,46 procenta, před týdnem to bylo 4,15 procenta. V pondělí přibylo 9333 potvrzených případů nákazy, nejvíc od úterý 21. prosince. Proti předchozímu pondělí je to nárůst zhruba o 2500 případů.

V pondělí se testovali na covid-19 všichni žáci a zaměstnanci základních a středních škol. Pro žáky zajistil stát antigenní testy od čínského výrobce Sejoy. Pro zaměstnance musely školy zajistit testy samy. Na rozdíl od minulosti, kdy se testovali jen neočkovaní a lidé, kteří nákazu neprodělali v uplynulých 180 dnech, se nově testování týká i očkovaných a lidí po nemoci. V ČR je podle statistik ministerstva školství zhruba 4200 základních škol a kolem 1300 středních škol. Dohromady by se tedy mělo testovat na asi 5500 školách, kam chodí přibližně 1,4 milionu žáků.

"Včera (v pondělí) proběhlo testování na školách, a to na bezmála pěti tisících škol. Zjištěno bylo 3695 pozitivních výsledků (na 1944 školách) z 1,117.724 testů. Výsledkem je tak pozitivita 0,33 procenta. Další testování ve čtvrtek," uvedl Gazdík na twitteru. V prvních dvou lednových týdnech se takto bude ve školách testovat dvakrát týdně. Cílem má být včasný záchyt nakažlivější koronavirové varianty omikron.

Pokud má žák nebo učitel ve škole pozitivní antigenní test, musí odejít domů a podstoupit PCR test. V případě, že přesnější PCR metoda pozitivitu potvrdí, zůstává dotyčný v izolaci. Pokud PCR test nákazu covidem-19 vyvrátí, může se vrátit do školy. Ředitelé škol již na podzim upozorňovali, že antigenní testy jsou často nespolehlivé. Někde následné PCR testy potvrzovaly pozitivní antigenní testy jen ve třetině až polovině případů.