Počty lidí ve vážném stavu se příliš nemění, v posledních dnech je jich kolem 50. V pondělí zemřelo deset lidí, nejméně za den od konce září. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly v pracovních dnech od začátku září, výjimkami byly některé víkendové dny a sváteční 28. září. V prvním říjnovém týdnu poprvé od konce srpna denní počet nakažených v mezitýdenním srovnání klesl i v pracovních dnech, a to v úterý, čtvrtek a pátek, poté také v sobotu a neděli. A v pondělí pokles nadále pokračoval.

V mezitýdenním srovnání se snížilo také incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 159 případů, zatímco předchozí pondělí přesahovalo 171 případů. Nejhorší situace je stejně jako dříve v Královéhradeckém kraji, kde je incidence 184, nejméně nových případů - 107 - hlásí Karlovarsko.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,1 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 345.674, za pondělí jde o 1570 pacientů. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi 41.281 lidí s prokázaným covidem.

Antigenních a PCR testů laboratoře v pondělí vyhodnotily 15.176, téměř o 3000 méně než minulé pondělí. Pozitivní je zhruba každý třetí test u člověka s příznaky. Proti nemoci covid-19 bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou 383.046 lidí. V pondělí se nechalo očkovat 9124 lidí.

Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ochranou před těžkým průběhem a úmrtím na covid-19. Maximální počty nakažených očekávají odborníci na přelomu listopadu a prosince, do té doby doporučuje přeočkování hlavně starším či nemocným lidem.