Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tragická nehoda v Pardubicích: Rychlík údajně projel zákaz, srážku zachytila kamera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Fotogalerie +4
Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024.
Foto: HZS Pardubice

Středeční tragickou srážku vlaků zachytila kamera, a to včetně ohlušující rány způsobené nárazem. Vlakovou nehodu nepřežili čtyři lidé, další desítky osob utrpěly zranění. Podle dosavadních zjištění Drážní inspekce rychlík projel zákaz. Policie se případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. 

Video, které se objevilo na sociálních sítích, zachycuje poslední okamžiky před neštěstím i samotnou čelní srážku nákladního vlaku s rychlíkem. Záběry doprovází i zvuk, je tak slyšet ohlušující rána, po které se rozhostí zlověstné ticho. Podle posledních informací zemřeli čtyři lidé a přes 20 osob utrpělo zranění.

Na tragédii dnes reagoval prezident Petr Pavel. "Je mi moc líto, že srážka vlaků v Pardubicích si vyžádala lidské životy," napsal na síti X a vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. V podobném duchu se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS). Nehodu označil za velké neštěstí. 

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve čtvrtek před polednem informoval o zjištění inspekce, podle kterého projel expresní osobní vlak návěstidlo v poloze zakazující jízdu. "Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat," uvedl na sociální síti. 

Policie ráno po ukončení ohledání místa mimořádné události kriminalisty a techniky informovala o zahájení úkonů trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Výše materiálních škod byla podle Kupky vyčíslena na 110 milionů korun. 

Správě železnic se již podařilo zprovoznit jednu ze dvou traťových kolejí mezi stanicemi Kostěnice a Pardubice hl.n. pro dálkové vlaky. Spoje ale nabírají zpoždění, protože v úseku platí omezení rychlosti. Regionální dopravu bude až do plného obnovení provozu zajišťovat náhradní autobusová doprava. 

České dráhy navíc informovaly, že od dnešních 22 do zítřejších 5 hodin bude provoz v úseku opět zastaven, protože bude pokračovat odstraňování následků tragické nehody a provádění oprav v kolejišti. 

Témata:  nehody vlaků vlaky Pardubice Pardubický kraj

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy