Uprchlíci z Ukrajiny mohou nyní s českými úřady komunikovat on-line. Nutné je zřídit si datovou schránku a identitu občana. Podmínkou pro jejich založení je udělená dočasná ochrana, pas nebo jiný doklad vydaný Ukrajinou obsahující fotografii a české telefonní číslo s předvolbou +420.
Webové stránky chciidentitu.cz a chcidatovku.cz jsou nyní i v ukrajinštině a ruštině, navolit je možné i angličtinu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.
"Lidé, kteří k nám utekli před válkou, mají určitě důležitější věci na práci než hodiny stát u přepážek na úřadě. Proto chceme těm, kteří mají zájem, nabídnout možnost komunikovat s úřady elektronicky," uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík. Využívání elektronické komunikace bude podle resortu prospěšné i pro stát, protože bude znamenat méně papírování i menší tlak na obsluhu úředních přepážek.
Informace o tom, kde a jak si datovou schránku a elektronickou identitu zřídit a v čem to usnadní úřední komunikaci, najdou nyní uprchlíci i v letácích na krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině po celé republice i na úřadech práce.
S identitou občana je možné on-line využívat různé portály veřejné správy, například portál občana, portály úřadu práce, obce či kraje, očkovací portál občana nebo například služby elektronického receptu. K jejímu získání stačí vyplnit registrační formulář a navštívit jakoukoli pobočku Czech Point.
Ukrajinců prchajících před ruskou invazí je v Česku podle odhadů přes 300.000. Nejvíc jich je dlouhodobě v Praze. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý řekl, že za březen začalo v Česku pracovat 12.600 lidí uprchlých z Ukrajiny a 10.000 uprchlíků se zaregistrovalo na úřadech práce, což je dokladem, že jsou v hledání zaměstnání aktivní.
Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.
Související
23. listopadu 2024 9:50
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 12:39
10. listopadu 2024 15:19
10. listopadu 2024 10:02
3. listopadu 2024 19:29