Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA má věznit desítky Rusů, podle Moskvy jde o rukojmí

Věznice, ilustrační fotografie.
Věznice, ilustrační fotografie.
Foto: Original Communications

Ve věznicích ve Spojených státech si tresty odpykává více než 60 Rusů, kteří se podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Veršinina dostali za mříže v důsledku protiprávního honu amerických tajných služeb na ruské občany. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti je označil za rukojmí, aniž by poskytl jakékoli důkazy o tom, že by odsouzení některého z Rusů v USA bylo protiprávní.

Agentura Reuters napsala, že Washington se snaží s Moskvou dohodnout na nové výměně vězňů a objevují se spekulace, koho by Rusko chtělo získat. Veršinin o konkrétních počtech odsouzených, kterých by se výměna mohla týkat, nemluvil. Řekl ale, že "celkový počet ruských občanů v amerických věznicích, kteří byli prakticky vzati jako rukojmí, přesahuje šedesát". Nepředložil žádné důkazy ohledně toho, že by tito Rusové skončili za mřížemi v důsledku politicky motivovaného nebo jinak nespravedlivého procesu, ale odvolával se na celkovou protiruskou náladu, která podle něho ve Spojených státech panuje.

Začátkem tohoto měsíce Spojené státy propustily do Ruska odsouzeného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Moskva naopak povolila odcestovat do vlasti americké basketbalistce Brittney Grinerové uvězněné za drogový delikt. Podle amerických médií Rusové odmítli do výměny zařadit i Paula Whelana, bývalého příslušníka námořní pěchoty, odsouzeného v Rusku za špionáž. Whelan popírá, že by porušil nějaký zákon a Washington ujišťuje, že se aktivně snaží ho vysvobodit.

Podle zpráv v amerických médiích Rusko požaduje, aby Spojené státy výměnou za Whelanovo osvobození zajistily propuštění Vadima Krasikova, odsouzeného loni v Berlíně k doživotí za vraždu čečenského disidenta. Německé úřady se ale údajně odmítly na takové výměně podílet.

Témata:  USA Rusko

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy