Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V březnu by se do škol mohlo vrátit 450.000 žáků a učitelů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

V březnu by se do škol mělo vrátit přibližně 450.000 žáků a učitelů. Jejich návrat by měl začít 1. března se zahájením pravidelného testování na covid-19 ve školách. Konat by se měl do poloviny měsíce ve třech etapách vždy po týdnu. Jako první mají přijít na řadu závěrečné ročníky středních škol, pak středoškoláci v oborech s praktickou výukou a deváté třídy základních škol. Do konce měsíce pro ně bude potřeba zajistit zhruba 3,7 milionu antigenních testů. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČTK k dispozici.

Většina žáků a studentů má již řadu týdnů povinnou výuku na dálku. Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Vláda avizovala, že chce školy od 1. března postupně otevírat. Podmínkou bude testování na covid-19, jehož zajištění má na starosti ministerstvo vnitra. V úterý oslovilo šest dodavatelů testů s žádostí o nabídku.

Ministerstvo zdravotnictví pro testování ve školách doporučilo antigenní testy s výtěrem z kraje nosu. Podle návrhu ministerstva školství by se měly ve školách používat dvakrát týdně, každý by se testoval sám.

Závěrečné ročníky středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol by měly mít podle vlády od začátku března prezenční výuku v těch předmětech, ze kterých mají žáci skládat maturitní a závěrečné zkoušky. Do školy by mohly chodit každý den za dodržení režimových opatření a pravidelného testování. Návrat do škol by se v této etapě týkal 133.720 lidí, z toho 100.720 studentů a 33.000 zaměstnanců škol. Každý týden by pro ně bylo potřeba 267.440 testů.

Od 8. března by se měla obnovit praktická výuka ve středních a vyšších odborných školách. Dveře škol se tak otevřou pro 169.000 žáků a 20.000 zaměstnanců. Nově by se testovalo dalších 189.900 lidí. Spolu se závěrečnými ročníky by se jednalo o 647.240 testů týdně. Od 15. března by k nim pak mělo přibýt ještě zhruba 91.200 deváťáků, které v dubnu čekají přijímací zkoušky na střední školy. Vládní materiál k nim připočítává i odpovídající ročník víceletých gymnázií, kam chodí 11.752 dětí, a zhruba 30.000 zaměstnanců druhého stupně základních škol. Znamená to dalších 132.958 lidí, pro které by bylo potřeba 265.916 testů týdně.

Podle doporučení ministerstva zdravotnictví se mají používat testy s certifikací pro použití v EU a senzitivitou udávanou výrobcem v hodnotě nad 90 procent. Musí mít také povolení k použití pro samoodběr bez asistence zdravotníka. Náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová dnes na jednání výboru pro zdravotnictví zopakovala, že žádný test v ČR ještě tuto certifikaci nemá. O výjimku musí požádat výrobce.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v úterý ČTK řekl, že antigenní testy na covid-19, které se používají ve školách v Rakousku, jímž by se vláda chtěla inspirovat, zřejmě nejsou dostatečně citlivé. Podíl pozitivních, které zachytily, byl v řádech promile. Vhodné podle něj zřejmě nebudou ani kloktací testy, protože někteří menší žáci nedokážou dobře vykloktat.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy