Naposledy byla policie v úterý v kanceláři primátorčina náměstka a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), který už nebude v radě města. Primátorkou druhého největšího města v republice by měla zůstat Markéta Vaňková (ODS). Brno dosud vedla koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD.

ODS s TOP 09 bude mít v radě čtyři místa včetně primátorky a náměstka Roberta Kerndla. Dalšími radními bude Petr Kratochvíl (ODS) a Tomáš Aberl (TOP 09). Hnutí ANO bude mít dva náměstky, a to René Černého a Karin Karasovou, radním bude Petr Bořecký. Lidovci se STAN si o jedno místo po odchodu Pirátů polepšili a budou mít tři pozice v radě. Náměstkem bude Jaroslav Suchý (KDU-ČSL), který získá jako první náhradník mandát poté, co se ho vzdá poslankyně a starostka Černovic Petra Quittová (STAN). Radními za lidovce a STAN budou Filip Chvátal (KDU-ČSL) a Irena Matonohová (STAN). Posledním radním bude Jiří Oliva (ČSSD).

ODS s TOP 09 se bude starat o energetiku, dopravu, sociální péči, kulturu, zdravotnictví, sport a také o IT a strategický rozvoj, které měli mít původně na starosti Piráti. ANO bude mít na starost investice, územní plánování, začlenění evropských fondů, byty a marketing. V gesci lidovců se STAN bude životní prostředí, školství a participativní rozpočet. ČSSD připadne starost o majetek.

Vaňková bude mít na starosti kulturu, Kerndl energetiku a sociální péči, Kratochvíl dopravu a Aberl sport a informační technologie. Černý se bude zabývat investicemi a začleněním evropských fondů, Karasová byty a Bořecký územním plánováním. Suchý bude mít gesci životního prostředí, Matonohová školství a Chvátal participativní oblast a prorodinnou politiku, Oliva se bude starat o majetek.

Vaňková uvedla, že všichni členové rady budou uvolnění, tedy s nárokem na plný plat. V zastupitelstvu pak budou mít uvolněnou pozici ještě další tři zastupitelé. Uvolněnou zastupitelkou pro vědu a inovace bude Anna Putnová (TOP 09), uvolněnou zastupitelkou pro marketing bude Kateřina Jarošová (ANO) a poslední pozice uvolněného zastupitele připadne opoziční SPD pro předsedu kontrolního výboru. V zastupitelstvu ale budou i tři neuvolnění zastupitelé, kteří se budou věnovat některým oblastem. Primářka z Fakultní nemocnice Brno Dagmar Seidlová (TOP 09) se bude věnovat zdravotnictví, Kristýna Černá (ODS) cestovnímu ruchu a Martin Příborský (ODS) strategickému rozvoji.

Vaňková vznik širší koalice vysvětlila tím, že Brno čeká těžké období s ohledem na ekonomickou a energetickou krizi v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale také s ohledem na pandemii covidu. Prioritami v novém volebním období bude podle Vaňkové stavba více než čtyřicetikilometrového horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany, díky němuž by Brno nebylo závislé na ruském plynu, dále dopracování územního plánu a také stavba koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum, který bude zázemím brněnské filharmonie.

Policie v úterý zasahovala na několika místech v Brně. Na magistrátu byla na bytovém odboru, v Hladíkově kanceláři, ale také na radnicích Brno-sever a Brno-Černovice nebo v černovické pískovně. Policie začala v souvislosti s raziemi stíhat sedm lidí a dvě firmy. Hladík uvedl, že mezi obviněnými není a policii jen podal vysvětlení. Před dvěma týdny policie v Brně zasahovala na jiných místech v souvislosti s přidělováním bytů na radnici Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.

Volby v Brně v září vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

reklama