reklama

Podnětem ke svolání protestu se stala žaloba Evropské komise na Česko a Polsko kvůli tomu, že nedovolují cizincům z unijních států vstupovat do politických stran. Matěj Gregor ze spolku označil žalobu za absolutní nesmysl. "Evropské právo nesmí být nadřazeno českému," uvedl.

Podobně se vyjádřil předseda Svobodných Libor Vondráček, podle něhož by nad Hradem měla vlát jen jedna vlajka. "Potřebujeme zvolit vládu, která řekne Bruselu jasné ne," prohlásil Jindřich Rajchl z Trikolóry. Poslanec SPD Jiří Kobza míní, že unie byla v době vstupu Česka jiná než nyní. "Jsme svědky obrovského přesunu pravomocí," uvedl.

Někteří účastníci si zhruba na hodinovou akci donesli české vlajky. Jeden z nich držel přeškrtnutou unijní vlajku. Organizátoři pozvali na pódium i zastánce Evropské unie, který přítomným mimo jiné přiblížil svůj pohled na žalobu. Část účastníků ocenila jeho vystoupení potleskem, byť vlažným.

Na začátku akce lidé drželi minutu ticha za oběti ničivé bouře, která zasáhla jižní Moravu. Organizátoři ohlásili, že obci Hruška, tedy jednomu z postižených sídel, pošlou 30.000 korun.

reklama