Epidemie v České republice stabilně zpomaluje od začátku února. Na 100.000 obyvatel nyní za uplynulý týden připadá 138 nakažených. Takzvané incidenční číslo se za jeden den snížilo téměř o pětinu. Kleslo ve všech krajích. Nejvyšší zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 251 případů covidu. Naopak v Libereckém kraji má incidence hodnotu 76, nejméně v ČR. Nižší než 100 je incidenční číslo také v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

S koronavirem je v nemocnicích 748 pacientů, z toho 52 v těžkém stavu. Před týdnem bylo s nákazou hospitalizováno téměř 1500 lidí, v těžkém stavu bylo přibližně 80 z nich.

Laboratoře v pondělí provedly 5784 testů, což je stejně jako v případě odhalených nákaz letošní druhý nejnižší počet. Ve srovnání s minulým týdnem, kdy bylo testů více než 25.000, ale klesla také pozitivita. V případě preventivních testů bylo pozitivních méně než 14,5 procenta vzorků, před týdnem to bylo více než 16,3 procenta. U diagnostické indikace testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, podíl klesl z 24 procent na 17,5 procenta. Pouze u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl odhalených nákaz mírně vzrostl z 14,3 procenta na 14,8 procenta.

Dlouhodobě se snižuje zájem o očkování. V pondělí vakcinaci podstoupilo pouze sedm lidí, letos nejméně. Všichni si přišli pro druhou dávku vakcíny. Jinak ale bývá největší zájem o třetí posilující dávku.

Od začátku vakcinace bylo v Česku naočkováno přes 17,5 milionu dávek. Plně naočkováno bylo téměř 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo přes 4,1 milionu očkovaných.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno téměř 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. S covidem dosud v zemi zemřelo 39.997 lidí. V poslední době se ale počty zemřelých snižují, v každém z posledních čtyř dní jich ministerstvo eviduje méně než deset. Údaje se při dalších aktualizacích mohou ještě měnit.