Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku po desítkách let někdo podlehl nákaze záškrtem

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Česku zemřel osmapadesátiletý muž nakažený záškrtem. Jde o první úmrtí na tuto infekci od roku 1969. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ) prostřednictvím tiskové zprávy. Tato nemoc, proti které jsou děti povinně očkovány, se v České republice dlouho nevyskytovala. V roce 2022 se vrátila a letos lékaři evidují šest případů.

Muž z Prahy zemřel v jihlavské nemocnici, podle odborníků pravděpodobně v důsledku krční infekce způsobené bakterií Corynebacterium diphtheriae.

"Pacient netrpěl žádným jiným závažným onemocněním, jednalo se o sportovce a aktivně žijícího seniora. Záškrt byl tedy pravděpodobně přímou příčinou úmrtí," uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Kvůli riziku nákazy kontaktovala Krajská hygienická stanice kraje Vysočina v Jihlavě osoby, které se s mužem setkaly v nemocnici. Muž měl trvalý pobyt hlášený v Praze, takže další šetření bylo převedeno na Hygienickou stanici Hlavního města Prahy.

"Vyhledala kontakty nemocného a zajistila u nich protiepidemická opatření, včetně vyšetření. U úzkých kontaktů byla také provedena antibiotická profylaxe," uvedl SZÚ.

V České republice jsou děti povinně očkovány proti záškrtu, přičemž poslední dávku vakcíny obdrží mezi desátým a jedenáctým rokem života.

Mezi projevy záškrtu jsou těžká angína, zúžení hrtanu a hltanu a v některých případech i k dušení. Tato nemoc je léčitelná běžně dostupnými antibiotiky, ovšem musí být odhalena lékařem včas.

Témata:  nemoci nemocnice

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 17:08

Michal David zrušil vystoupení na slovenském festivalu. Pořadatelé údajně nedodrželi podmínky

Zpěvák Michal David zrušil své plánované sobotní vystoupení na slovenském festivalu Rock pod Kameňom v Belej nad Cirochou. Podle oficiálního vyjádření jeho týmu na sociálních sítích bylo důvodem kompletního odřeknutí koncertu nedodržení smluvních podmínek ze strany pořadatele, přičemž David měl na akci vystoupit společně se skupinou Kvatro v sobotu 27. června 2026.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy