Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku po desítkách let někdo podlehl nákaze záškrtem

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Česku zemřel osmapadesátiletý muž nakažený záškrtem. Jde o první úmrtí na tuto infekci od roku 1969. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ) prostřednictvím tiskové zprávy. Tato nemoc, proti které jsou děti povinně očkovány, se v České republice dlouho nevyskytovala. V roce 2022 se vrátila a letos lékaři evidují šest případů.

Muž z Prahy zemřel v jihlavské nemocnici, podle odborníků pravděpodobně v důsledku krční infekce způsobené bakterií Corynebacterium diphtheriae.

"Pacient netrpěl žádným jiným závažným onemocněním, jednalo se o sportovce a aktivně žijícího seniora. Záškrt byl tedy pravděpodobně přímou příčinou úmrtí," uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Kvůli riziku nákazy kontaktovala Krajská hygienická stanice kraje Vysočina v Jihlavě osoby, které se s mužem setkaly v nemocnici. Muž měl trvalý pobyt hlášený v Praze, takže další šetření bylo převedeno na Hygienickou stanici Hlavního města Prahy.

"Vyhledala kontakty nemocného a zajistila u nich protiepidemická opatření, včetně vyšetření. U úzkých kontaktů byla také provedena antibiotická profylaxe," uvedl SZÚ.

V České republice jsou děti povinně očkovány proti záškrtu, přičemž poslední dávku vakcíny obdrží mezi desátým a jedenáctým rokem života.

Mezi projevy záškrtu jsou těžká angína, zúžení hrtanu a hltanu a v některých případech i k dušení. Tato nemoc je léčitelná běžně dostupnými antibiotiky, ovšem musí být odhalena lékařem včas.

Témata:  nemoci nemocnice

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy