Na cizinecké policii se od počátku ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo přes čtvrt milionu uprchlíků. V sobotu tak učinilo 1297 lidí, čímž se celkový počet nahlášených zvýšil na 253.375.

Vláda v úterý kvůli migrační vlně z Ukrajiny schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. Souhlas s prodloužením do konce června vyslovili poslanci ve čtvrtek, a to zejména hlasy poslanců pětice koaličních stran. Zákonodárci opozice žádost kabinetu až na jednoho z poslanců ANO nepodpořili. Hlasování předcházela skoro šestihodinová debata.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tento týden projednal novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina. Úprava explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění.

Uprchlíci, kteří dostávají v ubytovacím zařízení zdarma stravu a hygienické potřeby, by už neměli pobírat humanitární dávku. Nyní mají uprchlíci nárok na podporu 5000 Kč na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku. Dávku dostanou za měsíc, kdy získali vízum k ochraně. V případě potřeby mohou příspěvek pobírat ještě dalších pět měsíců. Podle kritiků a některých opozičních politiků část Ukrajinců míří do Česka jen pro dávky.