reklama

To ČR řadí v EU na 18. místo ze 27 zemí, nejvíce jich v unii v přepočtu zatím vydaly Rakousko, Dánsko a Malta. Celosvětově bylo dosud podáno na 442 milionů posilujících dávek, nejvíce v přepočtu na 100.000 obyvatel na Islandu, v Chile a v Izraeli.

První zemí, kde se začala třetí dávka podávat, byl v červenci Izrael. V ČR se podle údajů ministerstva první posilující dávka podala 20. července, 2. prosince byla překročena hranice milionu podaných posilujících dávek a dva miliony byly překonány v pondělí 20. prosince.

Novým koronavirem se v zemi od loňského března prokazatelně nakazilo přes 2,4 milionu lidí, z nich 35.494 zemřelo. Do poloviny prosince umírala denně víc než stovka nakažených, od té doby se počty zemřelých pohybují v desítkách denně.

Snížit riziko úmrtí, těžkého průběhu i hospitalizace má očkování. Od konce loňského prosince zdravotníci v ČR podali podle aktuálních údajů přes 15 milionů dávek vakcín, plně naočkováno je téměř 6,6 milionu lidí, víc než dva miliony z nich si přišlo pro posilující dávku vakcíny. V úterý bylo naočkováno zhruba 83.700 lidí, o několik tisíc méně než před týdnem, asi 80 procent podaných dávek bylo posilujících.